۲۸ آذر ۱۳۹۵

معرفی خدمات گوناگون گنجینه‌های سکه و اسکناس

وقتی به سالن نمایش گنجینه‌های مختلف موزه‌های آستان قدس رضوی قدم می‌گذارید، گاه آن‌چنان غرق تماشای آثار می‌شوید که فراموش می‌کنید از خود بپرسید چگونه چنین اشیای تاریخی و ارزشمندی با این دقت و نظم خاص در پشت این ویترین‌ها چیده شده‌اند.
شما به آسانی برگه اطلاعات هر شیء را می‌خوانید و با آن اثر آشنا می‌شوید، اما نباید از یاد ببرید که کارشناسان و متخصصان بسیاری در پشت صحنه موزه‌ها در تلاش‌اند تا این آثار به بهترین شکل و با اطلاعات دقیق در معرض دید شما قرار گیرد. از طرف دیگر، در گنجینه‌های سکه و اسکناس آستان قدس رضوی، آثار کم‌نظیری نگهداری می‌شود که محققان بسیاری را از گوشه و کنار دنیا، به این گنجینه‌ها کشانده است. مجموعه‌داران و پژوهشگرانی که با تیزبینی خاصی از این آثار بازدید می‌کنند و برای تحقیق و بررسی این یادگاری‌های کوچک تاریخی در پوست خود نمی‌گنجند.
جمع‌آوری،‌ تفکیک، شناسایی، فهرست‌برداری، مستندسازی‌ و نگهداری آثار با بهره‌گیری از دانش و تجربه کارشناسان، آماده‌سازی سکه‌ها و اسکناس‌ها جهت نمایش، برگزاری نمایشگاه‌هایی از آثار گنجینه‌ها به مناسبت‌های مختلف در طول سال، ارائه خدمات به بازدیدکنندگان و مجموعه‌داران در قالب شناسایی سکه‌ها و اسکناس‌های آن‌ها‌ و تهیه مطالب جذاب و خواندنی درباره آثار جهت سالن نمایش و پایگاه اینترنتی موزه، از جمله فعالیت‌های ارزنده این گنجینه‌ها به شمار می‌رود.
تولید و انتشار علم در حوزه سکه و اسکناس، موجب شده تا فعالیت‌های پژوهشی فراوانی در این مجموعه شکل بگیرد و تعامل و همکاری‌های نزدیکی با موزه‌های مختلف کشور و محققان، مجموعه‌داران و کارشناسان سکه و اسکناس، برقرار شود. از جمله نتایج این همکاری‌ها می‌توان از غنای هر چه بیشتر گنجینه‌ها و انتشار پایان‌نامه‌ و کتاب‌هایی‌ در این حوزه نام برد. به طور مثال، کتاب‌ «سکه‌های ایران پیش از اسلام در موزه مرکزی آستان قدس رضوی» به تازگی توسط یکی از محققان سکه کشور چاپ و منتشر شده است.
علاقه‌مندان اهل پژوهش در محورهای موضوعی سکه، سکه‌شناسی، تاریخچه پول، بانکداری و ... پس از برقراری ارتباط با اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت موزه‌های آستان قدس رضوی و یا گنجینه‌ تمبر، اسکناس و سکه این آستان مقدس و انجام هماهنگی‌های لازم و رعایت ضوابط و مقررات، امکان انجام و تکمیل پژوهش‌های خود را با بهره‌گیری از خدمات و امکانات این مجموعه فرهنگی در جوار بارگاه ملکوتی شمس الشموس(ع) دارند.
از میان خدمات ویژه قابل ارائه به محققان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- در اختیار گذاشتن منابع شامل کتاب، مجله، کاتالوگ و نشریات مربوطه.
- پاسخگویی به پرسش‌های محققان و پژوهشگران با بهره‌گیری از راهنمایی‌های کارشناسان خبره.
- حمایت از پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی ارشد و دکتری.