۹ شهریور ۱۳۹۶

معرفی تابلوی رمی جمره (امتحان سخت) اثر استاد محمود فرشچیان

رمی جمره
طبق روایات، هنگامی که حضرت ابراهیم از ساختن خانه خدا فارغ گشت، فرمود خداوندا کار را به سامان رساندم، اینک مراسم را به ما تعلیم فرما. خداوند جبرئیل را فرستاد که ابراهیم را حج یاد دهد. روز قربانی که فرارسید، حضرت ابراهیم و اسماعیل علیهم االسلام از گذرگاهی می‌گذشتند تا دستور الهی مبنی بر قربانی‌شدن اسماعیل را انجام دهند، شیطان سه بار بر ایشان ظاهر شد و شروع به وسوسه و اغوا کرد. جبرئیل فرمود: او را سنگ بزن. حضرت در هر مرحله، با پرتاب هفت قطعه سنگ، شیطان را از خود دور کرد.
هرساله زائران بیت‌الله‌الحرام در سه محل بین مکه و منا- که به «جمرات ثلاث» نام‌گذاری شده‌اند- یکی از مناسک حج را انجام می‌دهند و با پرتاب 21 قطعه سنگ یا ریگ به طرف سه نماد شیطان، نفرت و انزجار خود را از شیطان نشان می‌دهند و می‌خواهند از شیطان و هوای نفس خود دوری گزینند و به درگاه حضرت حق نزدیک شوند.

تابلوی رمی جمره (امتحان سخت)                   
این تابلوی بسیار نفیس و ارزشمند به شماره 930812 ثبت دفتر آثار موزه‎ای شده است. جنس: مقوای بدون اسید، سبک: نگارگری، تکنیک: اکریلیک، ابعاد: 58×83 س.م.، تاریخ خلق اثر: 1385 و تاریخ اهدا: 1389 است.
ترکیب‌بندی و فرم این اثر، شامل ترکیبات متنوع رنگی است که بیشتر، از رنگ سبزمایه به عنوان نماد تقدس و رنگ‌های فرعی سبز که حالت‌های مدرن را ایجاد می‌کند بهره گرفته است. در نمای پشت سر، درخت و گیاه و کوهی که متصل به ابر است مشاهده می‌شود و در مقابل، جایی که شیطان فرضی حضور دارد از رنگ‌های آتشین و پررنگ‌تر استفاده شده است که تناسب موضوع به لحاظ محتوا و مفهوم حس شود. در آغوش‌گرفتن اسماعیل و پناه‌آوردن فرزند به دامان پدر بسیار مشهود است. طبق آیات قرآن کریم، شیطان از جنس آتش خلق شده است.

تالار آثار اهدایی استاد محمود فرشچیان
در سال 1389 تالار استاد فرشچیان با 13 تابلوی اهدایی ایشان در طبقة همکف موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی افتتاح گردید. با اهدای شانزدهمین و هفدهمین تابلوی استاد با نام‎های «آسمان چهارم و شام غریبان» در سال 1395، این تالار از غنای بیشتری برخوردار شد. تکنیک اغلب نقاشی‌های استاد، اکریلیک روی مقوای بدون اسید می‌باشد.
آثار به نمایش گذاشته شده در تالار آثار استاد محمود فرشچیان عبارت است از:
1. پنجمین روز آفرینش 2. عصر عاشورا 3. پناه (یتیم‌نوازی حضرت علی علیه‌السلام) 4. یا رب 5. نیایش 6. اولین پیام 7. توسل (پرتره خودشان) 8. هدیه عشق (حضرت علی‌اصغر علیه‌السلام) 9. ضامن آهو(2) 10. کوثر 11. رمی جمره (امتحان سخت) 12. پرچمدار حق (حضرت ابوالفضل علیه‌السلام) 13. خمسه آل‌طیبه (مربوط به اجدادشان) 14. ستایش پروردگار 15. معراج 16. آسمان چهارم 17. شام غریبان.
 
زندگی‎نامه استاد محمود فرشچیان
استاد محمود فرشچیان در سال 1308 در اصفهان به‌دنیا آمد. از کودکی روی طرح‌های قالی نقش‌پردازی می‌کرد. نزد «استاد عیسی بهادری»، استاد نابغه و توانمند نقش قالی و مینیاتور، به فراگیری اصول و مبانی طراحی سنتی پرداخت. ایشان دارای درجة دکتری نقاشی ایرانی و هنرهای اسلامی از شورای عالی فرهنگ و هنر است. استاد فرشچیان در آثارش فضایی ملکوتی و غیرمادی که برخاسته از روحی لطیف و بی‌پیرایش است به تصویر می‌کشد.
استاد فرشچیان در طراحی و به‌کارگیری رنگ‌ها فوق‌العاده قدرتمند است و همین قدرت مهم و صلابت خطوط قلم‌گیری، از او هنرمندی پرآوازه ساخته است. سبک مینیاتور او در حیطة نقاشی ایرانی سبکی جدید بوده که حاصل 50 سال هنر و مهارت او در خلق آثاری دلنشین است. یکی از افتخارات ایشان، طراحی ضریح سیمین و زرین، پنجمین ضریح مطهر حضرت ثامن‌الائمه علی بن‌موسی الرضا علیه‌السلام و عضویت در هیئت اجرایی و نظارت بر ساخت این اثر عظیم بوده که یادمانی خجسته و شکوهمند در تاریخ و هنر ایران است.

اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎ها