۴ آبان ۱۳۹۴

جلوه عصر عاشورا در تابلوهای عاشورایی موزه آستان قدس رضوی

تابلوی عصر عاشورا، اثر استاد محمود فرشچیانابعاد: 98×73 س.م.، سبک: نگارگری، تکنیک: اکریلیک، عناصر موجود در اثر: انسانی، حیوانی، گیاهی، تاریخ خلق اثر: 1355ش، تاریخ اهدا: 1369،
عصر عاشورا یکی از آثار نگارگری استاد است که در عاشورای ۱۳۵۵ش به تصویر کشیده شده ‌است. موضوع این اثر، بازگشت مرکب بیسوار امام حسین علیه‌السلام به سوی خیمه‌ها در عصر عاشورا است. استاد فرشچیان این شاهکار هنری را باکیفیتترین اثر خود می‌داند. این تابلو جزء آن دسته از تابلوهایی به‌شمار می‌رود که موضوعی تاریخی در آن به نمایش درآمده و تنها، بیان‌کنندة احساسات نقاش از موضوع مورد نظر نیست؛ بلکه بر اساس اعتقاد و ایمانی است که تکیه بر باورهای درونی ایشان دارد.
تابلوی پرچمدار حق، اثر استاد محمود فرشچیان
ابعاد: 71×100 س.م.، عناصر موجود: انسانی و حیوانی و گیاهی، تاریخ خلق اثر: 1389ش، تاریخ اهدا: 1390،
این تابلو زمان افتادن حضرت ابوالفضل علیه‌السلام را از روی اسب نشان می‌دهد. اسب فداکار حضرت با نشستن بر روی زمین سعی کرده است که سوار نورانی و بدون دست را بر روی خود نگه دارد. رچم سبز علمدار همچنان برافراشته است و دو ر بدن و بازوان حضرت را در برگرفته است. نخل‌هایی که در اطراف اثر در بیابان پراکنده‌اند، غم‌بار و پراندوه و دردمند دیده می‌شوند. فضایی غم‌افزا تمام فضای اثر و تابلو را فراگرفته است.
تابلوی معرق چوب عصر عاشورا، اثر استاد محمد توانا
این تابلو که به اقتباس از اثر استاد محمود فرشچیان و متشکل از قطعه چوب‌هایی به‏رنگ طبیعی است، سازنده: محمد توانا، در 1381ش، ابعاد 4×6 متر، اهدایی بسیج تهران، در 1382. در ساخت آن از 30 نوع چوب، همچنین صدف، مس، برنج و آلومینیوم استفاده شده است.
قالیچه تصویری عصر عاشورا
ابعاد:140 ×197
اهداکننده: استانداری آذربایجان شرقی، تاریخ اهداء: مرداد 1372
نام بافنده: آقای یزدچی، محل بافت: تبریز
نوع گره: متقارن (ترکی)، تعداد گره: 68
تابلوی عصر عاشورا، اهدایی جمعی از شیعیان ترکیه
جنس: سنگریزه، ابعاد: 86 × 5/77 ، سبک و تکنیک اثر: کولاژ
این اثر توسط جمعی از شیعیان استانبول به مناسبت تشرف به تشیع در اردیبهشت 1388 اهدا شده است.
عصرعاشورا، اثر محمد باقری
تکنیک: معرق روی چوب، اثر: محمد باقری، در سال 1377