۲۵ اسفند ۱۳۹۷

اهداء مدال‌ به موزه حرم؛ عرض ارادت به ثامن‌الحجج (ع)

فرزندان این سرزمین نشان داده‌اند که هرگاه فرصتی برای رشد و تعالی میسر شده، قله‌های پیشرفت را فتح می‌کنند. تک‌تک دانشمندان و نخبگان، سرمایه‌های…

کسب مدال‌های رنگارنگ، کاپ‌ها و تندیس‌های قهرمانی در رشته‌های مختلف علمی و... دلیلی بر این مدعاست.  بسیاری از ورزشکاران و نخبگان کشورمان با اهدای مدال‌های خود به موزه امام رضا(ع) سرمایه‌ای عظیم برای عرض ارادت و محبت به آن حضرت و جاودانه شدن نام خود فراهم کردند. این افتخارآفرینان، پرچم مقدس و سه رنگ جمهوری اسلامی ایران را در میادین جهانی به اهتزاز درآوردند و بنا به ارادت قلبی به مضجع شریف امام رضا(ع) مدال‏ها و کاپ‏های قهرمانی خود را به موزه آستان قدس رضوی اهداء کردند. مرحوم رضا صادقی یکی از همین فرزندان عزیز ایران زمین است که مدال‌ها و افتخاراتش را به موزه آستان قدس رضوی تقدیم کرده است. در آستانه سالگرد درگذشت رضا صادقی به معرفی افتخارات جهانی این مدال‌آور و قهرمان بزرگ پرداخته شده است که در ادامه می‌خوانید:
  
پرتلاش و موفق
او در تاریخ اول اردیبهشت ماه سال 56 در روستای چکنه سفلی به دنیا آمد. رضا دومین فرزند خانواده و اولین فرزند پسر خانواده است که پدر و مادرش نذر کرده بودند نام اولین پسرشان را رضا بگذارند. حاج حسن صادقی، پدر رضا که بیش از 30 سال به شغل شریف معلمی پرداخته است؛ تصمیم می‌گیرد به دلیل موفقیت‌ها و تلاش‌های رضا در تحصیلات و به منظور بهره‌مندی هر چه بیشتر از امکانات آموزشی به شهر مشهد مقدس مهاجرت کنند.

افتخارآفرینی‌ها
راهیابی به مسابقات، نهج‌البلاغه و مسابقات علمی در سطح شهرستان و  ناحیه و همچنین کسب مقام، شرکت در کارسوق فیزیک‌(تجربه‌هایی در آموزش فیزیک)، دعوت به انجمن شعر سمپاد علامه حلی که آثار و اشعار پراکنده‌ای نظیر الهی نامه، کاکتوس، عاشورای مشهد، رنگ، مرگ شیرین و... از وی به جا گذاشته، دعوت به کلاس آشنایی با ریاضیات صنعتی شریف تهران که در 4 درس ریاضی آزمون هر سه نوبت دوم دبیرستان نمره ی 20 کسب کرده بود از جمله موفقیت‌هایی است که رضا در دوران تحصیلی خود کسب کرده است. همچنین او موفق به کسب افتخاراتی همچون برگزیده‌ یازدهمین المپیاد ریاضی و چهاردهمین المپیاد کامپیوتر استانی، دارنده مدال نقره‌ کامپیوتر و مدال طلای ریاضی مرحله‌ کشوری و معاف از آزمون کنکور برای ورود به دانشگاه شده است. مرحوم رضا صادقی با عضویت تیم ریاضی و کسب مدال نقره‌ جهانی در سی و پنجمین المپیاد ریاضی هنگ‌کنگ بین 69 کشور شرکت‌کننده مدال طلای دوازدهمین المپیاد ریاضی، مدال طلای پنجمین المپیاد کامپیوتر کشوری و عضویت مجدد تیم ریاضی و کسب مدال طلای سی و ششمین المپیاد ریاضی جهانی در تورنتو کانادا بین 71 کشور شرکت‌کننده را از آن خود کرد. او از اول مهر 1374 با انتخاب خودش در رشته‌ ریاضی محض دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف مشغول تحصیل شد که می‌توان دریافت مدال طلای یازدهمین المپیاد ملی ریاضی، دریافت مدال نقره سی و پنجمین المپیاد بین‌المللی ریاضی، هنگ‌کنگ، دریافت مدال طلای دوازدهمین المپیاد ملی ریاضی، دریافت مدال طلای سومین المپیاد ملی ریاضی، دریافت مدال طلای سی و ششمین المپیاد بین‌المللی ریاضی، کانادا و... را اهم فعالیت‌های او برشمرد.

اهدا مدال‌ به موزه آستان قدس رضوی
رضا صادقی سرانجام پس از دفاع از مقاله و ختم سمینار ریاضی سحرگاه 26 اسفند ماه سال  1376 در بازگشت از اهواز به تهران، در اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به دره سقوط کرد و به اتفاق شش نفر دیگر از نخبگانآرمان بهرامیان، علیرضا سایه‌بان، علی حیدری، فرید کابلی، مجتبی مهرآبادی و مرتضی رضایی  به لقاء‌الله پیوست و پیکرش در بلوک 117 صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر امام رضا(ع) به خاک سپرده شد. 20 روز پس از درگذشت این قهرمان، در تاریخ 17 فروردین سال 1377دو مدال جهانی شامل مدال نقره سی و پنجمین المپیاد جهانی ریاضی- هنگ‌کنگ  و مدال طلای سی و ششمین المپیاد جهانی ریاضی تورنتو کانادا  و همچنین  4 مدال کشوری اعم از مدال طلای یازدهمین المپیاد ریاضی کشور، مدال نقره المپیاد کامپیوتر کشور، مدال طلای دوازدهمین المپیاد ریاضی کشور و مدال طلای پنجمین المپیاد کامپیوتر کشور، توسط پدر مرحوم رضا صادقی، به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد. این مدال‌ها اکنون در ویترین مربوط به نمایش مدال‌های نام‌آوران علمی، در کنار مدال‌های نام‌آورانی چون مرحوم دکتر امرالله احمدی، امیررضا محسن‌زاده کرمانی، دکتر مسعود منصوری، علیرضا صفدرزاده میبدی، جانباز علی لائی، علی شریفی زارچی، کاپ‌های قهرمانی روبوکاپ دانشگاه آزاد واحد قزوین و... در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. لازم به ذکر است گنجینه مدال آستان قدس رضوی با نمایش 361 عدد مدال از 154 اهداکننده، یکی از شانزده گنجینه تخصصی موزه آستان قدس رضوی است.