۱۸ دی ۱۳۹۶

معرفی برخی آثار با موضوع حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت زینب (س)

تابلوی «معصوم (س)»
اثر مهدی فرخی در سال 1389 و اهدایی سال 1390 ش. تکنیک: اکریلیک، سبک: سورئالیسم، ابعاد اثر: 101×133 س.م.

تابلوی «حضرت زینب سلام‎الله علیها»
اثر مهدی فرخی در سال 1381 و اهدایی سال 1388ش. تكنيك: اکریلیک، سبك: سورئالیسم، ابعاد اثر: 5/139 × 5/94 س. م.

تابلو کولاژ سنگ و صدف با نوشته «یا فاطمه الزهرا (س)»
اثر و اهدایی مهدی کلانتری، 1389ش. این تابلو با سنگ‎های ریز و درشت دریایی طرحی با عبارت «یا فاطمه الزهرا (س)» ایجاد کرده است.

مجسمه «شمع جاویدان»
تراش بر روی فسیل تنه درخت با قدمت حدود یک میلیون سال، اهدایی از طرف مرحوم حسن رواسی از مشهد، 1387ش. در این اثر نام حضرت فاطمه (س) به زیبایی روی شمع نقش بسته است. 

قاب چینی مشبک منقوش کتیبه دار برجسته با نام «علی و فاطمه»
اثر و اهدایی دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی تبریز، 1390ش. دورتادور قاب 9 عدد گل شاه عباسی، مشبک و در مرکز آن کلمه «علی» و «فاطمه» به صورت گرافیکی برجسته‎کاری شده است. در کف قاب حدیث «ولایت» از رسول اکرم (ص) به صورت کمی برجسته نقش شده است.

تابلو معرق چوب «یا فاطمه الزهرا (س)»
اثر و اهدایی اکبر صوتی کرمانی، 1373 ش، نقاشی‎خط: جلیل رسولی. تمام اثر یکپارچه و سه بعدی و بدون استفاده از چسب می‎باشد.
    
گلدان مسی جُنده کاری شده مزین به نام مبارک حضرت «فاطمه صدیقه (س)» و سایر ائمه اطهار علیهم‎السلام
اهدایی اصغر سیدین از اصفهان، 1376ش. این گلدان مسی نقش برجسته و قلم زنی شده با نقوش گیاهی و اسلیمی و خطوط تزئین شده است. بدنه آن با 6 عدد بته جقه با تکنیک سیاه قلم تزئین شده و دور تا دور بته جقه‎ها اسامی خاص ائمه اطهار  به صورت گل و برگ دیده می‎شود.

نماد یادواره «میلاد کوثر»
اهدایی کنگره بزرگداشت حضرت زهرا (س)، 1376ش. تندیس یا زهرا به مناسبت اولین کنگره بین‎المللی حضرت زهرا (س) الگوی زنان جهان، در اول آبان 1376، در شهر ساری. در پشت تندیس جمله‎ای از مقام معظم رهبری (مدظله‎العالی) در شأن حضرت زهرا نوشته شده است: «ستاره درخشانی بود که باید با فراگیری سیره و رفتار آن بزرگوار راه بندگی و عبودیت پروردگار را شناخت.»

زائران و مجاوران حضرت رضا علیه‎السلام همه روزه می‎توانند از این آثار معنوی ارزشمند از ساعت 8 صبح تا 30/ 12 از تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری، واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، موزه قرآن و نفایس و از ساعت 8 صبح تا 45/ 17 از گنجینه هنرهای تجسمی، واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، موزه مرکزی آستان قدس رضوی بازدید نمایند.


اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎ها
سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی