۷ شهریور ۱۳۹۷

معرفی تابلوی غدیر، ولایت حضرت امام علی علیه‌السلام

در فرهنگ مسلمانان، بعضی روزها به دلیل برکت و خیری که در آنهاست، عید نامیده شده است. یکی از این روزهای والامقام، روز عید سعید غدیر خم، یعنی هجدهم ذیحجه است که از سوی رسول گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله، برترین عید امت لقب گرفته است. حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها نیز در حدیثی، غدیر خم را اتمام حجت خداوند با مسلمانان می‌داند تا در برگزیدن جانشین رسول گرامی اسلام (ص) به انحراف نیفتند. معنای غدیر غدیر در لغت به معنای آبگیر است؛ گودالی در بیابان که آب باران در آن گرد آید. در میان راه دو شهر بزرگ دنیای اسلام، مکه و مدینه، محلی است به نام «جُحفه» که در زمان رسول گرامی اسلام (ص)، کاروانیان حج‌گزار در آنجا از هم جدا می‌شدند و به طرف دیار خود می‌رفتند. غدیر خم در این محل، جای دارد.
خلاصه واقعه غدیر خم در سال دهم هجرت، رسول خدا (ص) به حج رفت و احکام آن را به مردم آموزش داد. به هنگام بازگشت از مکه، در استراحتگاه جُحفه و در غدیر خم، به امر خدا مردمان را گرد آورد و در آن مجمع سترگ، امام علی علیه‌السلام را به جانشینی خود به آنان شناساند و فرمود: «هر کس من مولای اویم، این علی مولای اوست». البته جانشینی علی (ع) سال‌ها پیش در مکه و در جمع خاندان هاشم انجام گرفته بود، ولی در غدیر، به اطلاع عموم رسید. غدیر؛ تداوم خط نبوت واقعه غدیر خم که در آخرین سال زندگی رسول گرامی اسلام (ص) رخ داد و در آن، علی (ع) رسماً به جانشینی آن حضرت برگزیده شد، یک حادثه تاریخی عادی نیست که در کنار دیگر وقایع بدان نگریسته شود. غدیر تنها نام یک سرزمین نیست؛ یک تفکر است. غدیر، نشانه و رمزی است که از تداوم خط نبوت خبر می‌دهد. غدیر، نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه‌داران امامت است. آری، غدیر خم یک سرزمین نیست؛ چشمه‌ای است که تا پایان هستی می‌جوشد؛ کوثری است که فنا برنمی‌دارد؛ و افقی است بی‌کرانه و خورشیدی است عالم‌تاب. بدون شک واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت‌سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است. خداوند متعال در آیه 67 سوره مائده می‎فرماید: «هان ای پیامبر! آنچه از سوی پروردگارت به تو نازل شده است، تبلیغ کن و اگر چنان نکنی، پیام و رسالت او را انجام نداده‏ای و خداوند تو را از مردم حفظ می‌فرماید.»
معرفی تابلوی غدیر تابلوی گل و مرغ و مینیاتور خوشنویسی شده «غدیر (ولایت امام علی‌ علیه‌السلام)» با تکنیک اکریلیک و گواش روی مقوا، در ابعاد 85/5×95/6 س.م. توسط استادان رضا بدرالسماء؛ نقاش، سید مسعود آقامیری؛ مذهب و سید رسول آقامیری؛ خوشنویس خلق شده است. در بخش میانی اثر، واقعه غدیر خم با استفاده از نمادهایی نقاشی شده و حاشیه آن نیز با تذهیب و خط مزین شده است.
تصویر بالابردن دست حضرت علی(ع) توسط حضرت محمد(ص) در میان نقوش گل و مرغ در وسط تابلو دیده می‌شود.  
بخشی از آیه سه سوره مائده به شرح «الیوم أکملت لکم دینکم و أتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الإسلام دیناً» در بالای این تصویر   و همچنین بخشی از خطبه غدیر یعنی عبارت «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» در پایین آن به چشم می‌خورد.
در چهار طرف تابلو نیز با خطی خوش، آیه 67 سوره مائده در چهار عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم»، «یا أیها الرسول بلغ ما أنزل إلیک من ربک و إن»، «لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمک من الناس» و «إن الله لایهدی القوم الکافرین»، کتابت شده است. 
در ترجمه این آیه آمده است «ای فرستاده ما، آنچه را از ناحیه پروردگار به تو نازل شده برسان و اگر نکنی (نرسانی) اصلاً پیغام پروردگار را نرساندی و خدا تو را از (شر) مردم نگه می‌دارد، زیرا خدا کافران را هدایت نمی‌فرماید (به مقاصدشان نمی‌رساند)». در بالاترین بخش تابلو نیز می‌توان سخن امام خمینی (قدس سره) که «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیب نرسد» را مشاهده کرد. این تابلوی ارزشمند را آیت‌الله شیخ نورالله طبرسی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه ساری به مناسبت اولین یادواره سرداران و 22هزار شهید استان‌های گلستان، مازندران و گیلان، در اردیبهشت سال 1392، به مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تقدیم کرده است.
جواد فرهمندنژاد- اداره پژهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎ها