۷ آبان ۱۳۹۴

کاشی زرین فام حاوی قسمتی از وصیت حضرت علی علیه‌السلام به فرزندش امام حسن علیه‌السلام

قسمتی از وصیت حضرت علی علیه‌السلام به فرزندش امام حسن علیه‌السلام
کاشی زرین‌فام متعلق به قرن 7ق، موجود در موزه‏ آستان قدس رضوی. حاشیۀ کاشی مزین است به قسمتی از وصیت حضرت علی(ع) به فرزندش حضرت امام حسن(ع).  این کاشی مزین است به نقوش گل که در آن علاوه ‌بر لعاب زرین‌فام، از لعاب لاجوردی نیز برای تزیین استفاده شده است.
متن نوشته‌های روی کاشی به این شرح است:
قال امیر المؤمنین و إمام المتقین و قائد الغر المحجلین علی بن أبی‌طالب افضـل اهـل السموات و أهـل ألارضین لِابْنِـهِ الْحَسَـنِ علیـه‌السلم لَا تُخَلِّفَـنّ وَرَاءَکَ شَیئـاً فَإِنَّـکَ تُخَلِّفُهُ لِأَحَدـِ رَجُلَینِ إِمَّا رَجُلٌعَمِلَ فِیه بِطَاعَـةِ اللَّهِ فَیسَعِدَ بِمَا شَقِیتَ وَ إِمَّا رَجُلٌ یعمل بِمَعْصِیةِ اللَّهِ فتکون عَوْناً لَهُ
احادیث کاشی‌های حرم امام رضا علیه‌السلام مستندترین مجموعه احادیث نوشته شده بر روی کاشی است که از قرن هفتم و هشتم قمری به دست ما رسیده است، این کاشی‌ها را سفالگران هنرمند کاشان برای تزیین دیوارهای اطراف حرم حضرت رضا علیه‌السلام ساخته‌اند. در موزه آستان قدس رضوی تعداد قابل توجه ای کاشی‌ که عمدتاً متعلق به قرن هفتم قمری هستند مزین به احادیثی از پیامبر اکرم صل‌الله‌علیه‌وآله و ائمۀ معصومین علیهم‌السلام است.
اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌ها