۱۵ آبان ۱۳۹۷

خورشید تمنای نور دارد از «ضریح آفتابت»

نگاهی به 5 ضریح که طی 5 قرن بر مرقد مطهر حضرت رضا علیه‎السلام نصب شده‌اند

فرقی نمی‌کند که اهل کجا باشی. رنگ پوستت و نژادت و حتی جنسیتت هرچه که باشد، تفاوتی ندارد. فقط مهم این است که دلت به قدر ذره‌ای رنگ جلای عاشقی خورده باشد و نور ارادتی از جنس خورشید هشتم بر وجودت تابیده باشد. همین عشق تو را می‌کشاند به اینجا.
اما وقتی هم که به این شهر و حتی به ورودی‌های این حرم می‌رسی، دلت آرام نمی‌گیرد. انگار هر چه به سرمنشاء این فیض عظیم نزدیک‌تر می‌شوی، گام‌هایت برای رسیدن و دست‌هایت برای گره خوردن به مشبک‌ها بی‌تاب‌تر می‌شوند.
اینجا فرقی نمی‌کند که از کجا آمده باشی.
برای همه آنها که زائر شده‌اند، همه راه‌ها ختم می‌شود به روضه‌ای منوره. به آنجا که تمام ارادتمندان پروانه‌وار به دورش حلقه زده‌اند و استجابت خواسته‌هایشان را در لحظه‌ای تمسک به مشبک‌ها و قطره‌ای اشک و دل‌گویه‌ای با آقا جست و جو می‌کنند.
اینجا ضریح، مرکز ثقل دلدادگی است و مقصود راه تمام زائران ... 
این روزها آنها که به زیارت آقا مشرف می‌شوند و از دریچه مشبک‌های این ضریح مقدس، به آستان حضرتش دل می‌بنند، دست و دل بر ضریحی گره می‌زنند که پنجمین ضریح مطهر حضرت رضا(ع) به حساب می‌آید و درست 17 سال قبل در شانزدهمین روز اسفند سال 1379 مصادف با عید سعید قربان و با حضور رهبر معظم انقلاب (مدظله‎العالی) به روی عاشقان و ارادتمندان به ساحت علی ابن موسی الرضا(ع) آغوش گشود .به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت رضا (ع) ، نگاهی داریم به 5 ضریحی که طی 5 سده اخیر بر مرقد مطهر حضرت رضا(ع) نصب شده است.
ضريح، محفظه‌ای مشبك از جنس چوب يا فلزات قيمتي است كه بر مرقد ائمه اطهار علیهم‎السلام يا بزرگان دين نصب می‌گردد. تا کنون پنج ضریح بر روی مضجع مطهر حضرت رضا(ع) نصب شده است:

از صفویه
کتیبه‌های طلای مشبک مربوط به اولین ضریح امـام رضـا (ع). کتیبه اول مشتمل بر سوره انسان، به خـط ثلث دارای تزئینات نقوش اسلیمی که به‌صورت نواری از ضلع جنوبی ضریح مطهر شروع و در ضلع شرقی آن تمام می‌شده است. کتیبه دوم به شکل مستطیل با تاریخ نصب ضریح مطهر است. بنابر اطلاع منابع تاریخی اولین ضريح، یا محجرمشبک در سال 949ق ساخته و در زمان شاه طهماسب صفوی به سال 957 ق با پوششي از صفحات طلا و نقره آراسته و نصب شده است.  اين ضريح در سال 1311ش، همزمان با تعويض صندوق مطهر به‌دلیل فرسودگى چوب‌هاي پايه‏ آن برداشته و قطعات طلا و نقره ضریح، ابتدا به خزانه و سپس به موزه آستان قدس رضوی منتقل شد که در حال حاضر در موزه تاریخ حرم رضوی آستان قدس رضوی در معرض دید عموم قرار دارد.