۱۳۹۶-۰۷-۲۹

اعلام فهرست عناوین پژوهشی ویژه محققان و دانشجویان در موزه‌های آستان قدس رضوی

رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی، عناوین پژوهشی ویژه محققان و دانشجویان علاقه‌مند برای تهیه پایان‌نامه با همکاری این اداره را اعلام کرد.
جواد فرهمندنژاد در این باره گفت: محققان و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی می‌توانند از مشاوره کارشناسان این اداره و منابع اطلاعاتی موجود در کتابخانه تخصصی هنر و موزه‌داری آستان قدس رضوی در محورهای کلی موزه‌داری، هنری، تاریخی، حفاظت و مرمت، منسوجات و فرش، معماری و هنرهای مرتبط با تکیه بر حوزه حرم مطهر حضرت ثامن‌الحجج(ع) استفاده کنند.
 
حوزه معماری
وی ابراز کرد: از جمله عناوین پژوهشی حوزه معماری در این بارگاه ملکوتی می‎توان به موضوع‎های بررسی تزئینات معماری دوره تیموری در حرم مطهر رضوی و بناهای مرتبط، نقش و رنگ در کاشی‌های دوره صفوی در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع)، بررسی کاشی‌کاری دوره قاجار در حرم مطهر رضوی و بررسی سیر تحولات معماری حرم امام رضا(ع) در دوره‌های تیموری و صفوی، اشاره کرد.
فرهمندنژاد ادامه داد: هنر آینه‎‎کاری و بررسی پیشینه آن در حرم مطهر امام هشتم(ع)، بررسی تاریخی و هنری درهای حرم مطهر رضوی، بررسی کارکردهای حمام مهدی قلی بیک مشهد، بررسی نقوش هندسی و گره‎های حرم مطهر امام رضا(ع)، هم‎آوایی و ارتباط عناصر بصری در کتیبه‎های حرم مطهر رضوی؛ صحن عتیق و کاربرد آینه در تزئینات معماری اماکن متبرکه از دیگر موضوع‌های این حوزه است.
وی افزود: همچنین از جمله موضوع‎های حوزه معماری می‌توان از عناوین بررسی آینه‌کاری دوره صفوی و قاجار، شکل‎گیری گنبد در فضاهای معماری، معماری مساجد دوره خوارزمشاهی خراسان، تاریخ هنر و معماری اسلامی دوره مغولان هند و معماری اسلامی در خراسان نام برد.
 
حوزه فرش و منسوجات
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی گفت: بررسی ویژگی‌های قالی مشهد در فاصله سال‌های 1250- 1350 شمسی با تکیه بر فرش‌های آستان قدس رضوی، بررسی نقوش قالی‌های عمو اوغلی و مقایسه آن با آثار مشابه و هم‌زمان، فرش‌های پرده‌ای حرم مطهر رضوی و بررسی فرش‌های طرح درختی در موزه این آستان مقدس، عناوین پژوهش‌های حوزه هنر فرش‌بافی به‌شمار می‌رود.
وی اضافه کرد: در حوزه منسوجات نیز می‌توان به دو موضوع؛ بررسی منسوجات دوره صفویه در آستان قدس رضوی و مقایسه آن با نمونه‌های هم‌زمان در سایر اماکن متبرکه و بررسی تکنیک، طرح و نقش در منسوجات دوره قاجار این آستان مقدس اشاره کرد.
 
هنرهای متجلی در آثار موزه‌
فرهمندنژاد بیان کرد: تحلیل آثار اهدایی استاد فرشچيان به موزه آستان قدس رضوی، بررسي و طبقه‌بندي نقاشي‌هاي اروپايي موجود در این موزه، بررسي و شناسايي تابلوهاي قهوه‌خانه‌اي موجود در موزه حرم مطهر رضوی، بررسی و مقایسه نقوش ظروف فلزی در دوره‌های تیموری و صفوی در اشيای موزه این آستان مقدس، از جمله موضوعات مرتبط با آثار موزه بارگاه مطهر امام هشتم(ع) است.
وی افزود: بررسي نقوش ظروف چيني موزه آستان قدس رضوي، بررسي نقوش سفال‌هاي دوره تيموري و صفوي در موزه این آستان مقدس، بررسی فرم و نقش قفل‎های موزه بارگاه مطهر امام رضا(ع) و بررسي نقوش اسطوره‌اي بر ابزارآلات نجومي در موزه آستان قدس، از دیگر عناوین پژوهشی مرتبط با آثار این موزه محسوب می‌شود.
رئیس این اداره گفت: همچنین از جمله پژوهش‌ها با موضوعات هنری می‌توان به بررسی آرایه‎های تزئینی در قرآن‎های نفیس عهد ایلخانی کتابخانه آستان قدس رضوی، بررسی آثار خوش‌نويسان دوره صفوي با تکیه بر نسخ موجود در این آستان مقدس و تحليل آثار نگارگري دوره معاصر با تکیه بر آثار موجود در موزه حرم مطهر رضوی، اشاره کرد.
وی ادامه داد: مطالعه و بررسی‎های فنی پرچم واقعه جهاد اسلامی عشایر عرب خوزستان علیه استکبار انگلستان، بررسی و آسیب‌شناسی بزرگ‎ترین قرآن بایسنغری و ارائه طرح مرمت آن و حفظ و مرمت یک آبریز مسی، از مهم‎ترین عناوین در حوزه حفاظت و مرمت آثار فرهنگی است.
فرهمندنژاد ابراز کرد: تاریخ مشهد، بررسی تأثیر عوامل اجتماعی بر نگرش زائران حرم مطهر امام رضا(ع) نسبت به موزه آستان قدس رضوی، بررسی گل و مرغ در موزه و کتابخانه این آستان مقدس و همچنین هنر لاكي روغنی(تاريخچه، موضوع نقوش، هنرمندان و كاربرد)،  نیز از جمله این موضوع‌ها به‌شمار می‌رود.
وی افزود: بررسي اشيای روشنايي دوره قاجار در آستان قدس رضوي، عكس‌هاي تاريخي حرم مطهر و اماكن متبركه، معرفی و بررسی وسایل شستشو و غبارروبی حرم مطهر رضوی، تأثیر گرافیک در پوسترهای سینمایی، عکاسی در گرافیک و بررسی مشکلات چاپ افست، از دیگر عناوین پژوهشی موجود در این مجموعه است.
ارائه خدمات متنوع
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: محققان و دانشجویان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام هماهنگی‌های مربوطه، همه روزه به‎جز روزهای تعطیل رسمی، از ساعت 8 تا 13 به این اداره واقع در موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر امام هشتم(ع) مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: عناوین برخی از پایان‌نامه‌های دانشجویان و آثار پژوهشی این اداره در آرشیو بخش پژوهش وب‌سایت موزه‌های آستان قدس رضوی در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
یادآور می‌شود، اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی از سال 1382 با هدف گسترش زمینه‌های پژوهشی به منظور شناخت و درک بیشتر و دقیق‌تر از آثار تاریخی فرهنگی با بهره‌مندی از کارشناسان متخصص در محورهای مختلف پژوهشی، آموزشی، موزه مجازی، معرفی آثار، برنامه‌ریزی در جهت توسعه موزه‌ها، مستندسازی و آرشیو آثار، مشاوره به محققان و... فعالیت می‌کند و آماده همکاری و خدمات‎رسانی به مؤسسات مذهبی، فرهنگی، علمی و آموزشی است.