۱۳۹۵-۰۳-۱۸

قالی افشان شاه عباسی

محسن مصدق
کارشناس اداره پژوهش و معرفی آثار

قالی افشان شاه عباسی که از آثار عبدالمحمد عمو اوغلی می باشد از جمله قالی های نفیس موجود در موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی به شمار می رود که نهایت ظرافت و زیبایی در بافت و طرح آن مشاهده می شود. مشخصات کلی این قالی به شرح ذیل می باشد:

طرح: افشان
محل بافت: مشهد
دوره/ تاریخ بافت: قاجاریه/ اواخر قرن 13 شمسی
تولید کننده: عبدالمحمد عمو اوغلی
اهدا کننده: نا معلوم
نوع گره: متقارن «ترکی»
رجشمار: 67 گره در 7 سانتی متر
ابعاد: 315×218 سانتی متر
جنس: تارو پرز از ابریشم، پود: پنبه و ابریشم

توصیف اثر
1. طرح
در طراحی این قالی که در زیر گروه طرح های افشان قرار می گیرد، هماهنگی و تعادل بی نظیر طرح و رنگ به خوبی قابل مشاهده است.
• متن
 


تصویری از متن قالی

متن قالی با زمینه ی لاکی، مجموعه ای یکپارچه از برگ ها وگل های ختایی و شاه عباسی و اسلیمی های ابری را به صورت پیوسته و با ظرافت بی نظیری در خود جای داده است. در این طرح، بندها به صورت شکسته و در تناسب با سایر اجزاء مشخص تر و درشت تر طراحی شده اند. طراحی متن بگونه ای است که در نگاه اول چشم بیننده را به آرامی در کل متن می چرخاند، بی آنکه لحظه ای وقفه در این حرکت ایجاد شود و این همان هماهنگی و تناسب صحیح طرح است که در نتیجه طرحی با شکوه را خلق نموده.

• حاشیه
این قالی دارای هفت حاشیه است. یک حاشیه میانی یا اصلی، دو حاشیه کوچک، سه زنجیره و خارجی ترین حاشیه که همان لور فرش است.

حاشیه اصلیحاشیه اصلی قالی

طرح حاشیه اصلی این فرش کاملا الهام گرفته از طرح متن فرش است.زمینه حاشیه به رنگ سورمه ای با استفاده از گل و برگ ها و شاخه های ختایی و اسلیمی های ابری، در رنگ های روشن مانند: کرم، صورتی و قرمز لاکی و... به شکل زیبایی تزئین شده است.
حاشیه کوچک
در دو طرف حاشیه اصلی، دو حاشیه کوچک قرار دارد که هر دو حاشیه دارای طرحی مشابه از نقوش ختایی با رنگ بندی متفاوت می باشند. زمینه حاشیه کوچک داخلی به رنگ زیتونی و حاشیه کوچک بیرونی به رنگ کرم می باشد که این تکنیک رنگ آمیزی، زیبایی خاصی را به کل حاشیه داده است.

 

 


حاشیه کوچک بیرونی

حاشیه کوچک درونی


زنجیره

حاشیه این قالی دارای سه زنجیره می باشد که داخلی ترین زنجیره با طرح متداخل و با دو رنگ سورمه ای و کرم، زنجیره میانی با نقوش ختایی و رنگ زمینه صورتی و زنجیره بیرونی با همان طرح زنجیره میانی اما رنگ بندی نقوش آن متفاوت و در زمینه رنگ لاکی بکار رفته است.

 

 

 

 زنجیره داخلی

زنجیره میانی

زنجیره بیرونی

 

 

لور


لور قالی
لور یا لوار این قالی با رنگ مسی، با نقوش شکسته هفت و هشتی که به صورت متداخل طراحی شده، نقش خاصی را ایجاد نموده است.
2. بافت
بافت این قالی ابریشمی بصورت بسیار ظریف و دقیق و با رجشمار 67 گره متقارن در 7 سانتی متر انجام شده است. شیوه بافت این قالی بصورت لول بافت بوده و نحوه پود کشی آن (دوپود)، به این صورت است که بعد از هر رج بافت دو پود (پود ضخیم و پود نازک) از لابلای تارها عبور داده شده است.
در خارجی ترین قسمت طول و عرض قالی، حاشیه‌ ای گلیم باف به عرض 3 سانتی متر می باشد که به عنوان شیرازه نقش مهمی را درکیفیت قالی ایفا می کند.

 

 


گلیم بافی حاشیه قالی

 

 

گالری تصاویر