۱۸ مهر ۱۳۹۶

کارگاه «آشنایی با خط کتیبه‌ای پهلوی با تکیه بر سکه‌های موزه آستان قدس رضوی»

کارگاه تخصصی «آشنایی با خط کتیبه‌ای پهلوی با تکیه بر سکه‌های موجود در موزه آستان قدس رضوی» در موزه مرکزی این آستان مقدس برپا شد.
برگزاری این کارگاه علمی زیر نظر فاطمه جهان‌پور؛ کارشناس ارشد زبان‌های باستانی با حضور جمعی از کارشناسان معاونت امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و علاقه‌مندان به خط‌های باستانی در سه جلسه صورت گرفت.
کارگاه آشنایی با خط کتیبه‌ای پهلوی با هدف آشنایی بیشتر کارشناسان موزه‌های آستان قدس رضوی با خطوط باستانی و همچنین لزوم شناسایی دقیق‌تر بخشی از سکه‌های ارزشمند گنجینه سکه موزه مرکزی این آستان مقدس که دارای کتیبه‌های باستانی و میانه به خط پهلوی است، برگزار شد.
ارائه خلاصه تاریخچه زبان‌های ایرانی، معرفی و شناخت زبان فارسی میانه و خط کتیبه‌ای ساسانی، آشنایی و آموزش الفبای این خط، تمرین و مشق یک کتیبه‌ منقوش به این نوع خط و آشنایی با خط به کار رفته بر روی سکه‌های ساسانی موجود در موزه حرم مطهر رضوی، بخشی از سرفصل‌های این کارگاه به ‌شمار می‌رود.
این کارگاه سه روزه در ادامه سلسله برنامه‌های آموزشی معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی به منظور ارتقای علمی کارشناسان، راهنمایان و کارکنان این معاونت، آشنایی آن‌ها با روش‌های نوین و به‌روز موزه‌داری و تبادل تجربیات و دستاوردهای کارشناسان این موزه‌ها با محققان خارج از مجموعه آستان قدس رضوی انجام شد.
در حاشیه برگزاری سومین جلسه این کارگاه، پژوهش‌گر زبان‌های باستانی گفت: برپایی کارگاه‌ها و نشست‌های علمی در حوزه‌های مختلف موزه‌ای؛ از فرش و نقاشی گرفته تا سکه و سفال، نقش مهمی در ارتقای سطح علمی موزه‌داران و آشنایی آن‌ها با علوم روز جهان دارد.
جهان‌پور ادامه داد: محققان حوزه‌های گوناگون با توجه به اینکه روی یک موضوع خاص به ‌صورت متمرکز مطالعه و پژوهش می‌کنند، می‌توانند با ارائه چکیده تحقیقات و انتقال دانسته‌ها و تجربیات خود در آن موضوع، کمک ارزشمندی به اهل علم و پژوهش کنند.
لازم به ذکر است، کارگاه آشنایی با خط کتیبه‌ای پهلوی با تکیه بر سکه‌های موجود در موزه آستان قدس رضوی به همت معاونت امور موزه‌های این آستان مقدس و واحد آموزش سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در موزه مرکزی این آستان مطهر در صحن کوثر بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) دایر شد.