۱ مهر ۱۳۹۶

کارگاه «شور حسینی، شعور انقلابی از منظر هنر»

در آستانه ماه محرم‌الحرام و هفته دفاع مقدس، کارگاه تخصصی «شور حسینی، شعور انقلابی از منظر هنر» در موزه مرکزی آستان قدس رضوی برپا شد.
استاد دانشگاه شاهد در این کارگاه که با حضور جمعی از موزه‌داران و کارشناسان سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) برپا شد، به نقش موزه‌ها در جهان معاصر پرداخت و ابراز کرد: جهان امروز، منتظر یک روایت و قرائت جدید و زیبا در ساحت مدیریت اجتماعی، ساحت جهان‌بینی و جهان‌شناسی و ساحت فرهنگی است.
حبیب‌الله صادقی به نقوش بی‌بدیل هنر ایرانی اسلامی در بناهای موزه‌های آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: خداجویی، ولایت‌مداری، اندیشه و مِهری که در دل ایرانیان نهفته است باید در موزه‌های کشور به نمایش درآید.
وی با ابراز خرسندی از آغاز طرح احداث موزه جامع رضوی در جوار حرم مطهر علی‌بن موسی‌الرضا(ع) تصریح کرد: عصاره معرفت الهی، علوی، رضوی، ولایت و حقیقت امام حسین(ع) را می‌توانیم در آینده در این موزه به عنوان بزرگترین مرکز فرهنگی کشور نشان دهیم.
صادقی از موزه‌داری به عنوان شغلی چندوجهی نام برد و افزود: موزه‌دارها با شناخت دقیق آثار موزه، هنرهای دوره‌های مختلف تاریخی و مطالعه مستمر می‌توانند موجب درخشش موزه‌های ایران در جهان اسلام شوند.
سخنران این کارگاه علمی، موزه را مرکز نشانه‌شناسی دانست و گفت: اشیای موزه‌ها؛ از آثار تاریخی و معنوی، نقاشی و کاشی‌ گرفته تا فرش و سکه، تجلی‌گاه این نشانه‌هاست.
استاد دانشگاه شاهد با تأکید بر حمله‌هایی که در صد سال اخیر به گنجینه‌های فرهنگی کشورها شده است، بیان کرد: توجه به میراث مکتوب و آثار موزه‎ای اهمیت بسیاری دارد و باید در حفظ آن کوشید.
در ادامه، صادقی به معرفی و تشریح تابلوهای خود در محور اهل بیت(ع)، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پرداخت و گفت: هنرمند انقلاب، روایتگر صادقانه معرفت است.
این طراح، نقاش و گرافیست با اشاره به اینکه افتخار شاگردی استاد محمود فرشچیان را دارد، اضافه کرد: فرزندان انقلاب اسلامی حرف خود را در جبهه‌های دوران دفاع مقدس زدند، ما نیز با ترویج این فرهنگ غنی سخن‌مان را می‌گوییم.
شاگرد استاد فرشچیان با بیان اینکه هنوز حرف‌های زیادی درباره دفاع مقدس باقی مانده است، گفت: می‌توان از دیوارهای سطح شهر مشهد مقدس برای معرفی هنرهای معاصر بهره برد.به‌طور نمونه این دیوارها می‌تواند مزین به آثاری شود که شکوه، اقتدار و صلابت هشت سال دفاع مقدس و لشگر خراسان را نشان می‌دهد.
در پایان این نشست، استاد حبیب‌الله صادقی از موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی، موزه هدایای مقام معظم رهبری و تالار اختصاصی آثار اهدایی استاد محمود فرشچیان دیدن کرد و با طرح توسعه موزه هدایای مقام معظم رهبری در سه تالار از نزدیک آشنا شد.
یادآور می‌شود، نشست «شور حسینی، شعور انقلابی از منظر هنر» به همت معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی، واحد آموزش و روابط عمومی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در موزه مرکزی این آستان مقدس در صحن کوثر بارگاه منور امام هشتم(ع) برگزار شد.