۴ مرداد ۱۳۹۵

افزایش ساعات بازدید از موزه آستان قدس رضوی

ساعت بازدید از موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی در ایام تابستان سال 1395، در جهت ارائه خدمات بیشتر به زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) افزایش…

معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی بیان کرد: علاقه‌مندان می‌توانند در ایام تابستان، از ساعت 8 تا 20:45، از آثار معنوی، تاریخی و هنری 11 گنجینه موزه مرکزی آستان قدس رضوی در چهار طبقه که شامل موزه تاریخ حرم رضوی، گنجینه سکه، گنجینه تمبر و تاریخچه پستی، گنجینه اسکناس، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه آبزیان، گنجینه نجوم، گنجینه ساعت، گنجینه مدال، گنجینه سلاح و گنجینه ظروف می‌شود، دیدن کنند.

دکتر علی سوزنچی گفت: موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی شامل گنجینه قرآن، گنجینه هدایای مقام معظم رهبری و تالار اختصاصی آثار اهدایی استاد فرشچیان نیز، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، آماده میزبانی زائران و بازدیدکنندگان خارجی و داخلی است.

وی از قرآن‌های منسوب به دست‌خط شریف ائمه اطهار علیهم السلام به عنوان مهم‌ترین آثار موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی نام برد و افزود: در کنار آثار بی‌بدیل قرآنی، مرقعات، جلدهای لاکی و روغنی و ابزار کتابت نیز در موزه قرآن در معرض نمایش قرار دارد.

سوزنچی در معرفی دو گنجینه دیگر واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی تصریح کرد: در موزه هدایای مقام معظم رهبری، مجموعه‌ای از نفیس‌ترین اشیای اهدایی سران و شخصیت‌های برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان به ولی امر مسلمین؛ حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای ادام الله ظله العالی، به نمایش گذاشته شده است، همچنین در تالار آثار اهدایی استاد فرشچیان، تابلوهای بی‌بدیل نقاشی این هنرمند بنام کشور، در معرض دید اهل معرفت و هنر قرار گرفته است.

وی ابراز کرد: دوستداران فرش‌های فاخر ایرانی نیز می‌توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌ شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، در سه طبقه نمایشی، به عنوان یکی از بزرگترین موزه‌های تخصصی فرش جهان بازدید کنند.

معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی، موزه مردم‌شناسی این آستان مقدس(حمام مهدی قلی‌بیک) را یکی از بناهای قدیمی دوران صفویه دانست و گفت: علاقه‌مندان می‌توانند علاوه بر مرور فرهنگ و آداب‌ و ‌رسوم کهن ایران در آن، از تزئینات نقاشی کم‌نظیر 13 لایه‌ای بخش سربینه حمام که قدمت نخستین لایه به دوران صفویه برمی‌گردد، نیز دیدن کنند.

وی افزود: این موزه همه‌روزه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌ها 8 تا 11:30 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12، واقع در ضلع بیرونی سردر غربی صحن جامع رضوی حرم مطهر رضوی، پذیرای گردشگران گوشه و کنار دنیا است.

سوزنچی با تأکید بر اینکه موزه‌های آستان قدس رضوی، یکی از بی‌نظیرترین موزه‌های منطقه به شمار می‌رود، یادآور شد: در این موزه‌ها، با 16 گنجینه تخصصی در چهار ساختمان؛ «موزه قرآن و نفایس»، «موزه مرکزی»، «موزه تخصصی فرش» و «موزه مردم‌شناسی» در 17 هزار متر فضای نمایشی، بیش از 8 هزار شیء نفیس در معرض دید عموم بازدیدکنندگان اهل فرهنگ، تاریخ و هنر قرار دارد.