۳۰ بهمن ۱۳۹۷

برای معرفی موزه‌ها از ظرفیت بخش گردشگری استفاده می‌کنیم

معاون امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: یکی از بهترین گزینه‌ها برای معرفی موزه‌ها به زائران و گردشگران و عموم علاقه‌مندان، استفاده از ظرفیت بخش گردشگری است.
مهدی قیصری نیک در حاشیه بازدید سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، هیئت مدیره جامعه هتل‌داران و هیئت مدیره خدمات گردشگری از موزه‌های آستان قدس رضوی بیان کرد: موزه آستان قدس رضوی با فاصله زیادی از سایر موزه‌ها پر بازدیدترین موزه کشور به شمار می‌رود.
وی افزود: با این وجود میزان بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی با توجه به آمار گسترده حضور زائران و مجاوران و توریست‌ها در ایام مختلف سال عدد قابل قبولی نیست.
معاون امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: با توجه به ویژگی کاری معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و جامعه هتل‌داران و دفاتر آژانس‌های مسافرتی که با مسافران و توریست‌ها در ارتباط نزدیک هستند، این همکاری می‌تواند در جذب حداکثری علاقه‌مندان به هنر و موزه تأثیر مطلوبی داشته باشد.
قیصری نیک با اشاره به تلاش موزه‌های آستان قدس رضوی برای دعوت از زائران جهت بازدید از موزه‌های این سازمان اظهار کرد: حضور زائران در موزه باعث معرفت‌افزایی مخاطب، ایجاد هویت و آشنایی با فرهنگ اسلامی و ایرانی است.
وی با بیان وقفی بودن اکثر اشیاء موزه گفت: این بازدید می‌تواند در معرفی آثار وقفی موزه، ترویج سنت حسنه وقف وحفظ میراث فرهنگی کشور موثر واقع شود.
معاون امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اشاره به بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در حکم تولیت معزز که مجموعه فضاها و بناهای آستان قدس را گنجینه منحصر به فردی از هنر معماری اسلامی برشمرده‌اند و از آن به عنوان موزه‌ای عظیم نام برده‌اند، گفت: تلاش می‌کنیم با گسترش حضور زائران و گردشگران داخلی و خارجی در موزه‌های آستان قدس رضوی، ضمن معرفی فرهنگ غنی اسلامی در راستای معرفی سنت و سیره رضوی گامی موثر برداریم.