۳۰ بهمن ۱۳۹۷

معرفی موزه‌های آستان قدس رضوی نیازمند همکاری مراکز گردشگری است

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی در بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی بر همکاری‌های سازمانی در راستای معرفی شایسته از این موزه‌ها تأکید کرد.
یوسف بیدخوری در حاشیه بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی، بازدید از این مجموعه بسیار و نفیس و شاخص را یکی از راه‌هایی عنوان کرد که می‌تواند به سفر زائرانی که برای زیارت مضجع شریف حضرت رضا(ع) به مشهد مشرف می‌شوند محتوا دهد.
وی گنجینه‌های مختلف و متنوع موجود در موزه مرکزی آستان قدس رضوی را دارای ظرفیتی عنوان کرد که می‌تواند برای علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر جالب توجه باشد.
بیدخوری، گنجینه هدایای رهبری، آثار اهدایی استاد فرشچیان در موزه‌ای به نام ایشان و مدال‌های اهدا شده توسط قهرمانان بین‌المللی، موزه قرآن و نفایس قرآنی منسوب به دست خط ائمه معصوم(ع)، ضریح‌های قدیمی، محراب‌ها و سنگاب‌ها را از جمله آثاری عنوان کرد که می‌تواند اثرات خوب روحانی و معنوی برای زائرین رضوی به همراه داشته باشد.
وی همچنین فرش‌های نفیس موجود در موزه فرش که دارای قداست است و با انگیزه‌های معنوی به این استان اهدا شده را از دیگر بخش‌هایی نام برد که می‌تواند برای علاقه‌مندان به ساحت مقدس رضوی جذاب باشد.
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی همچنین آمادگی این سازمان را در راستای همکاری برای معرفی موزه‌های رضوی اعلام کرد و گفت: تلاش داریم در واحدهای اقامتی دفاتر مسافرتی و تمام تأسیسات گردشگری تحت پوشش خود بخش‌های مختلف و متنوع موزه‌های آستان قدس رضوی را معرفی کنیم.
وی گفت: در بازدیدی که از مجموعه موزه‌های آستان قدس رضوی داشتیم شاهد بودیم زائران و گردشگرانی که از نقاط مختلف دنیا و شهرهای اطراف به مشهد می‌آیند آنچنان که شایسته است در جریان فضای موزه‌های آستان قدس رضوی قرار نمی‌گیرند.
بیدخوری معرفی این مجموعه را به افراد تحت پوشش سازمان میرات فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی یکی از راهکارهای آشنایی با موزه‌های آستان قدس رضوی عنوان کرد.
وی با اشاره به ارتباطات گذشته این مجموعه با موزه‌های آستان قدس رضوی گفت: با توجه به قیمت بسیار کم بلیت‌های موزه، هتل‌هایی که دارای چند ستاره هستند می‌توانند با تهیه بلیت‌های این مجموعه و قرار دادن آن در اختیار زائرانی که آشنایی با این مجموعه ندارند در مسیر آشنایی زائران و مسافران با موزه‌های آستان قدس رضوی قدم بردارند.
بیدخوری همچنین گفت: این مجموعه آمادگی دارد با سی دی های اطلاعاتی و نمایشی از فضای موزه که توسط مدیریت موزه‌ها تهیه شده است و پخش آن در سالن‌های محل اقامت زائرین در هتل‌ها بتواند فضای جذابی که در آستان قدس رضوی شاهد بودیم را در آنجا معرفی کند.
وی همچنین به برگزاری جلسات مشترک موزه‌ها با مدیران و بهره‌برداران هتل‌های شهر مشهد و دفاتر مسافرتی تأکید کرد و گفت: امیدواریم با تعاملات بیشتر بتوانیم در مسیر رضایت حضرت رضا(ع) و معرفی این آثار که زحمات زیادی برای جمع‌آوری آن انجام شده قدم برداریم.
برچسب ها:
میراث فرهنگی, خراسان, موزه آستان قدس, دفاتر مسافرتی, گردشگری