۳ مرداد ۱۳۹۷

کارگاه تصویرگری با محوریت حضرت رضا(ع) در موزه قرآن و نفایس برگزار شد

به مناسبت دهه کرامت و ایام ولادت امام رضا(ع) کارگاه تصویرگری با محوریت حضرت رضا(ع) با حضور هنرمندان تصویرگر در محل موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس ‌رضوی، به مناسبت دهه کرامت و ایام ولادت امام رضا(ع) کارگاه تصویرگری با محوریت حضرت رضا(ع) با حضور هنرمندان برجسته هنر تصویرگری به همت سازمان کتابخانه‌ها موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و با مشارکت موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در محل موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی برگزار گردید.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس در این باره گفت: این کارگاه با عنوان یا امام رئوف از دیروز در نگارخانه رضوان آغاز به کار کرده است و امروز در محل موزه قرآن آستان قدس رضوی 21 تن از هنرمندان تصویرگر، زندگی امام رضا(ع) را به تصویر می‌کشند.
جواد فرهمندنژاد دربارۀ هدف برگزاری این کارگاه بیان کرد: موزه آستان قدس رضوی ظرفیت خوبی برای ارائه هنرهای مختلف دارد به ویژه از این نظر که خیل عظیم بازدیدکنندگان موزه‌های آستان قدس رضوی می‌توانند با هنرهای مختلف در حوزه رضوی آشنا شوند و ترغیب به فعالیت در این حوزه شوند.
وی ادامه داد: تاکنون استقبال خوبی از این کارگاه شده است و ما در صدد هستیم که کارگاه های تصویرگری و خوشنویسی با موضوع های قرآن و احادیث و انقلاب اسلامی را با مشارکت موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی به صورت دائمی برپا کنیم تا ارتباط پیوسته بین مردم و هنرمندان هم بهتر از قبل برقرار باشد.
فرهمندنژاد با بیان اینکه موزه آستان قدس رضوی، مجری این طرح است، افزود: باید تمام مؤسسات و سازمان‌های آستان قدس رضوی دست به دست هم دهند و کار تبلیغات این کارگاه‌ها را برای استقبال بیشتر مردم به عهده بگیرند.
وی اضافه کرد: طی مذاکراتی که با مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی صورت گرفته، بنا داریم این کارگاه‌ها را به صورت دائمی در این مکان برگزار کنیم و قرار شده به زودی تفاهم‌نامه‌ای در این باره بین دو سازمان منعقد گردد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس در پایان خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ای که مقدمات تفاهم نامه آن از روز ولادت امام رضا(ع) با موسسه آفرینشهای هنری نوشته خواهد شد، قرار است پشت ضریح‌های مطهر رضوی، تصاویری را که مرتبط با امام رضا(ع) است در حوزه هنرهای مختلف مثل خوشنویسی، نقاشی، تصویرگری و... به صورت مناسبتی، برای مخاطبان در تمام گروه های سنی، مخصوصاً کودکان و نوجوانان به نمایش گذاشته شود.
در ادامه، طی گفتگو با برخی هنرمندان این کارگاه، سید حسام‌الدین طباطبایی هنرمند تهرانی حوزه گرافیک اظهار داشت: تاکنون 200 کتاب را تصویرگری نمودم، اما تجربه تصویرگری در این کارگاه، تجربه تازه‌ای برای من بود و احساس کردم توسط خود امام رضا(ع) برای انجام وظیفه‌ای به این مکان فراخوانده شدم.
سعیده نصرتی‌فر هنرمند رشته نقاشی تصریح کرد: بیشتر فعالیت‌ من تاکنون در حوزه کودک و نوجوان بوده و موضوعی که در حال حاضر مشغول تصویرگری آن هستم، داستانی از زید برادر امام رضا(ع) است که هم‌زمان با امامت امام، در ذهن می‌پروراند که کاش او به جای امام باشد.
وی استقبال مردم را از این کارگاه قابل توجه خواند و گفت: اگر فراخوان عمومی برای این برنامه انجام می‌شد، قطعا استقبالی بیش از آنچه تاکنون بوده، از این برنامه صورت می‌گرفت.

جهت تماشای گزارش تصویری کلیک کنید.