۲۳ دی ۱۳۹۵

چشم‌نوازی قرآن نفیس به سفارش امیرکبیر در موزه قرآن و نفایس

قرآنی نفیس با ترجمه فارسی که به دستور میرزا تقی‌خان امیر نظام (امیر کبیر) نوشته شده، در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی، مورد توجه زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) قرار گرفته است.
مسئول گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در این باره بیان کرد: این قرآن ارزشمند به خط نسخ 14سطری با ترجمه‌ای به خط نستعلیق، در 266 برگ کاغذ ترمه شکری‌رنگ به ابعاد 23 × 34/2 سانتی‌متر، توسط میرزا عبدالوهاب شیرازی در سال 1261 قمری (1224 شمسی) در شیراز کتابت و توسط بانو مهرآسا سپهبدی به این گنجینه اهدا شده است.
محمدرضا ساقی ادامه داد: این اثر بی‌بدیل دارای جلد لاکی روغنی دو روی ممتاز مزین به گل و بوته است که در حاشیه آن، دعای چهارده معصوم به نظم عربی و با مطلع «بنبی عربی و رسول مدنی» به خط رقاع ممتاز و به قلم زر نگاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه جلد نفیس این قرآن کامل توسط میرزا احمد مذهّب در سال 1262 قمری ساخته شده است، گفت:  در دو حاشیه جلد آن، گل و برگ‌های زرین به چشم می‌خورد که به سرخی طلا مجدول شده و تاریخ 1262 قمری درون جلد در زمینه لاکی تشعیر گل و برگ‌های طلایی نوشته شده است. همچنین دارای حاشیه جدول است.
ساقی ابراز کرد: در دو صفحه آغازین آن، فهرست اسامی سور در فضاهای ستاره‌ای قاب‌قابی در زمینه لاجورد به خط رقاع زرین با حاشیه گل و برگ‏های زرین و الوان ختایی با نقوش اسلیمی و همچنین جدول مشاهده می‌شود.
وی اضافه کرد: همچنین دو صفحه دعای شروع قرآن در فضای ترنجی لاجوردی به خط رقاع زرین کتابت شده و متن صفحات با نیم‌ترنج‌های مکرر، یک ترنج کامل را ایجاد کرده است.
مسئول گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی تصریح کرد: اگرچه اهمیت این گنجینه، بیشتر به وجود قرآن‌ها و جزوات کم‌نظیر و نفیس با دست‌خط‌های منسوب به ائمه اطهار(ع) همچون امام علی(ع)، امام حسن(ع)، امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و امام رضا(ع) برمی‌گردد؛ اما آثار فاخر بسیاری با مضامین قرآنی و دینی نیز در آن نگه‌داری می‌شود که مورد توجه اهل هنر و معرفت قرار گرفته است.
وی افزود: ابزارهای گوناگون کتابت مانند قلمدان‌های مصور لاکی ‌روغنی، چوبی منبت و خاتم‌کاری شده، فولادی طلاکوب شده، فلزی قلم‌زنی شده، همراه با جلد قلمدان ابریشمی، قاشق تحریر، قط‌زن از عاج سفید، قیچی فولادی و جلدهای لاکی روغنی با نقش گل و بوته، نیز در تالار مرقعات، جلدها و ابزار کتابت این گنجینه در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار دارد.
یادآور می‌شود، گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، پذیرای بازدیدکنندگان داخلی و خارجی است..