۱۹ مهر ۱۳۹۵

استقبال چشمگیر از قالیچه کتیبه‌ای «زیارت وارث» در موزه فرش

این قالیچه در نیمه اول قرن 14 شمسی، در ابعاد 108×79 سانتی‌متر با رج‌شمار 50 گره نامتقارن در 5/6 سانتی‌متر، در اصفهان بافته شده است.

همزمان با ایام ماه محرم، قالیچه کتیبه‌ای «زیارت وارث» مورد توجه و استقبال چشمگیر زائران و مجاوران بارگاه حضرت ثامن الحجج(ع) در موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی قرار گرفته است.

مسئول موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی ابراز کرد: این قالیچه در نیمه اول قرن 14 شمسی، در ابعاد 108×79 سانتی‌متر با رج‌شمار 50 گره نامتقارن در 5/6 سانتی‌متر، در اصفهان بافته شده است.

محمد تاجی با اشاره به اینکه جنس تار این قالیچه کتیبه‌ای از ابریشم، پود: پنبه و پرز آن از پشم است، گفت: این اثر بی‌بدیل توسط «محمود اکبراف قالی باف» بافته شده و در سال 1339 شمسی به بارگاه امام هشتم(ع) اهداء شده است.

وی درباره کتیبه‌های این قالیچه گفت: کتیبه اهدا، نام اهداکننده و سال اهدا به خط نستعلیق و کتیبه عنوان زیارت‌نامه و قسمت‌هایی از زیارت‌ وارث(زیارت حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام) که در سرتاسر زمینه قالیچه در 20 ردیف بافته شده، به خط نسخ قابل مشاهده است.

تاجی ادامه داد: علاوه بر این اثر، دو قالیچه کتیبه‌ای زیارت وارث دیگر نیز در موزه فرش آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که در نیمه اول قرن 14 شمسی در کاشان و اصفهان بافته شده و توسط علاقه‌مندان این آستان مقدس، به موزه حرم مطهر رضوی اهداء شده است.

وی موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی را یکی از بزرگترین موزه‌های تخصصی فرش جهان دانست و گفت: در این موزه در زیربنایی به مساحت شش هزار و 647 مترمربع، در سه طبقه فضای نمایشی و یک طبقه فضای کارگاهی، نزدیک به صد تخته قالی و قالیچه‌ نفیس که قدمتشان به دوره صفویه تا معاصر برمی‌گردد، به نمایش درآمده است.

لازم به ذکر است، این آثار ارزشمند طی دوره‌های مختلف تاریخی توسط شیفتگان و ارادتمندان حضرت ثامن الحجج(ع) وقف یا اهدا شده و یا توسط مجموعه آستان قدس رضوی برای استفاده در حرم مطهر و بیوتات خریداری شده است و بسیاری از آن‌ها علاوه بر ارزش تاریخی و هنری، دارای ارزش‌های کاربردی بوده و در گذشته به عنوان کف‌پوش، سجاده، ضریح‌پوش، پرده و ... مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌ شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، در مجاورت موزه مرکزی آستان قدس رضوی، پذیرای اهل فرهنگ و هنر است.