۵ مرداد ۱۳۹۶

معرفی برخی اشیای شاخص با موضوع دهه کرامت

1. قرآن با دستخط منسوب به حضرت امام رضا علیه‌السلام (148 – 203ق)
آغاز: بزینه و أن یستعففن خیرٌ (نور: 60)، انجام: هو معکم أین ما کنتم و ا[لله] (حدید: 4)، خط: کوفی 16سطری، تاریخ کتابت: قرن 3ق، جنس، نوع و رنگ اوراق: پوست آهوی نباتی، تعداد اوراق: 27 برگ، ابعاد: 25 × 17/7 س.م.، جلد: تیماج قهوه‌ای روشن، اهداکننده: خانواده مرحوم علامه سیدعلی نوری، توسط حضرت آیت‌الله سیدمحمدهادی میلانی، در جمادی‌الثانی 1379/ 1338ش. محل نمایش: موزه قرآن و نفایس.
2. تابلوی خوشنویسی « مَن زارَ»
این تابلو که با مضمون روایتی از امام جواد (ع) در خصوص زیارت قبر عمه بزرگوارشان؛ حضرت فاطمه معصومه (س) است به صورت زیبا با ترکیب خط و نقاشی روی کاغذ خلق شده است. متن روایت: قال الامام محمدبن علی الجواد علیه افضل الصلاه والسلام: « مَن زارَ قَبـرُ عَمَّتی بِقُــم فَلَهُ الجَنَّـه »، بحار الانوار جلد107 صفحه265. این تابلوی ارزشمند توسط آستان مقدس حضرت معصومه (س) اهدا شده است. محل نمایش: تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری.
3. تابلو ضامن آهو (2)
در این تابلو حضرت شمس الشموس و انیس النفوس، اباالحسن علی بن موسی الرضا (ع) را در هاله‌ای از نور نشان می‌دهد و در کانون و مرکز اصلی اثر آهوانی قرار دارند که به ایشان پناهنده شده و از دست صیاد گریخته‌اند و صیاد نادم و پشیمان، کمان را با زانوان شکسته و در حالت تعظیم و تکریم به حضرت رضا (ع) است. هنرمند با اخلاص و چیره دست، استاد محمود فرشچیان، این تابلوی نفیس و به یادماندنی را با تکنیک آبرنگ روی مقوای بدون اسید در سال 1388 خلق نموده است. محل نمایش: تالار آثار استاد فرشچیان.
4. تابلو «توسل»
این تابلو که اثر هنرمندانه استاد محمود فرشچیان است، به سبک نگارگری با تکنیک اکریلیک و سیاه قلم، در سال‌ 1379 کشیده شده است. این تابلو گوشه‌ای از ارادت خالصانه محمود فرشچیان، استاد نامی نگارگری و نقاشی کشور را به حضرت رضا(ع) روایت می‌کند. محل نمایش: تالار آثار استاد فرشچیان.
5. تابلو معرق چوب ضامن آهو
این تابلو بر اساس طرح تابلوی ضامن آهوی استاد فرشچیان ساخته شده که ترکیبی از معرق و نقاشی است. حاشیه این تابلو اسماء ا...  به خط ثلث  نگاشته شده است. این اثر توسط دانش آموزان هنرستان کار و دانش شهید کریمی شهرستان لاهیجان استان گیلان در سال 1385 ساخته شده است. محل نمایش: گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی.
6. حدیث سلسله الذهب
حدیث سِلسِلَة الذَّهَب حدیثی است قدسی منسوب به امام رضا علیه‌السلام در باب توحید و شروط آن، که هنگام عبور حضرت از نیشابور به طرف مرو، بیان شده است. آن حضرت در این حدیث، امامت را شرط توحید می‌دانند. از آنجا که راویان این حدیث همگی تا پیامبر (ص) امامان معصوم‌ (ع) می‎باشند و سرانجام به خداوند می‌رسد به «سلسله الذهب» به معنای «زنجیرۀ زرّین» مشهور شده است. خالق اثر زهره مهانی منش است که این اثر را با تکنیک آبرنگ و گواش، به سبک نگارگری در سال 1383 ساخته است. محل نمایش: گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی.
7. صحن سقاخانه امام رضا (ع)/ بعد از باران
در این تابلو ، صحن سقا خانه ( صحن انقلاب اسلامی) حرم مطهر رضوی در یک روز بارانی به تصویر کشیده شده  که حال و هوای خاصی به زیارت زائران بخشیده است. رسول شفقتی، هنرمند خالق اثر، این نقاشی با ارزش را با تکنیک آبرنگ روی مقوا در سال 1389 ساخته است. محل نمایش: گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی.
8. قالی تصویری بارگاه امام رضا (ع)
این قالی که به ابعاد: طول: 222، عرض: 175 سانتی‌متر است توسط فیض الله صفدرزاده حقیقی در سال 1391 اهداء شده است. شیوه پودگذاری: دو پود (یک پود ضخیم و یک پود نازک (مواج)، شیرازه: متصل ساده/ زیتونی رنگ،  جنس: تار ابریشم و پود پنبه. رنگ‌های موجود در قالی: قهوه ای تیره و روشن، سبز آبی، بنفش، آبی روشن، سبز زیتونی، کرم، زرد نخودی، سفید، خاکی، خاکستری، طلایی. این قالی در حدود 4 سال بافته شده است. محل نمایش: موزه تخصصی فرش.
9. تمبر گنبد بارگاه
به مناسبت میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در 11 ذیقعده سال 148ق، تمبری 10 ریالی در سال 1365 چاپ شده است. محل نمایش: گنجینه تمبر موزه مرکزی.
10. سکه ولایتعهدی امام رضا (ع)
درهم نقره یادبود ولایتعهدی امام رضا (ع)، ضرب شده  در دوران خلافت مأمون عبّاسی، در سال 202ق در محمّدیه به وزن 92/2 گرم. این سکه در فروردین 1391 اهداء شده است. پس از انتصاب امام علی بن موسی الرضا (ع) به ولایتعهدی مأمون عبّاسی (198-218 ق.) و بیعت وی با این امام همام در تاریخ 7 رمضان سال 201، مسکوکات طلا (دینار) و نقره (درهم) به نام آن حضرت ضرب گردید؛ این سکه ها در فاصله سال های 202 تا 204 ق در شهرهای مرو، سمرقند، فارس، اصفهان، محمّدیه (ری) و نیشابور ضرب شده اند. محل نمایش: گنجینه سکه موزه مرکزی.
11. تابلوی خوشنویسی صلوات بر امام رضا(ع)
عبارت تابلو: «اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی»، به خط نستعلیق، مزین است به تشعیر و تذهیب با نقوش ختایی با حاشیه سبز یشمی و همچنین قاب طلایی نقره‌ای. این اثر از جمله آثار موزه هدایای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است که در سال 1394ش توسط آقای قربانی اهداء شده است. محل نمایش: تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری.
12. لوح یادبود کنگره جهانی امام رضا(ع)
این لوح به مناسبت یادبود کنگره جهانی امام رضا(ع) در مرداد ماه 1363 تهیه شده است. این اثر با تکنیک نقش برجسته با لعاب فیروزه‌ای و لاجوردی در ابعاد 21 × 29 سانتی‌متر خلق و از طرف این کنگره در سال 1373 اهدا شده است. محل نمایش: تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری.

به کوشش: اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه ها