۱۴ اسفند ۱۳۹۷

سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مراسم رونمایی از قرآن نفیس قرن 11 هجری از اجرای طرح جدید سه‌شنبه‌های فرهنگی در این سازمان خبر داد.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، رئیس این سازمان در مراسم رونمایی از قرآن خطی نفیس قرن 11 و نخستین نمایشگاه تک‌اثر، از اجرای طرح سه‌شنبه‌های فرهنگی در این سازمان سخن گفت. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدجلال حسینی در این‌باره تصریح کرد: این مراسمِ رونمایی اولین هفته از سه‌شنبه‌های فرهنگی است و از هفته‌های آینده هربار ساعت 10 صبح سه‌شنبه‌ها یکی از نفایس گنجینه‌های سازمان را به دنیا معرفی می‌کنیم.
وی برای این حرکت سه هدف عمده برشمرد و اظهار داشت: گنجینۀ آستان قدس رضوی، گنجینۀ دل‌های عاشق است و وظیفۀ ما نه زندانبانی، بلکه معرفی این نفایس به دنیا است. وی با اشاره به بیانیۀ مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب، نفایس موجود در گنجینه‌های آستان قدس رضوی را از ظرفیت‌های بالقوۀ فرهنگ، هنر و تمدن دیرین خواند و بیان کرد: در اولین هدف، طرح سه‌شنبه‌های فرهنگی را به منظور عینیت‌بخشی به بیانیۀ مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب دنبال می‌کنیم.
حسینی در ارتباط با دومین هدف گفت: اسناد، اشیاء موزه‌ای و نسخ خطی از شاخصه‌های فرهنگ، هنر و تمدن است که حاوی پیامی بارز است و ما از طریق رونمایی این آثار، اندیشمندان را دعوت به پژوهش در این حوزه می‌کنیم تا این آثار با تمام ارزش‌های فرهنگی، هنری و عینی‌اش معرفی شود. وی افزود: یکی از رویکردهای تولیت عظمای آستان قدس رضوی مرجعیت علمی آستان قدس است و کتابخانه، یکی از جایگاه‌های پُر ظرفیت برای این مسیر است.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، با بیان اینکه مرکز مخطوطات این کتابخانه حدود 55هزار نسخۀ خطی و 22هزار نسخۀ خطی قرآنی را در خود جا داده است که بخش زیادی از آنها را ارادتمندان به بارگاه علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) وقف کرده‌اند، سومین هدفِ سه‌شنبه‌های فرهنگی را تکریم واقفان برشمرد و اعلام کرد: ما تمام سعی خود را برای صیانت از این آثار به کار می‌بندیم تا این نفایس به نحو احسن محفوظ بماند، به کار گرفته شود و به دنیا معرفی شود.
گفتنی است، مراسم رونمایی از قرآن خطی وقف شده به دست خانوادۀ بلورچی سه‌شنبه 14 اسفند با حضور قائم‌مقام کنسولگری پاکستان، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر باقری از سازمان فرهنگ و ارتباطات آستان قدس رضوی و جمعی از نسخه‌شناسان و دانشگاهیان و همچنین خانوادۀ واقف در گنجینۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی برگزار شد.
برچسب ها:
وقف, گام دوم انقلاب, موزه آستان قدس, پژوهش, اسناد