۱۳۹۷-۰۳-۱۵

نمایش آثاری از ارادت هنرمندان داخلی و خارجی به حضرت علی(ع) در موزه‌ آستان قدس رضوی

به مناسبت ایام شهادت امیرالمؤمنین(ع)، آثار هنری ارزشمندی که حاصل عشق و ارادت هنرمندان داخلی و خارجی به حضرت علی(ع) است در موزه‌ آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است 
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس ‌رضوی، رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت موزه‌های این سازمان اظهار داشت: به مناسبت ایام شهادت امیرالمؤمنین(ع)، آثار هنری ارزشمندی با محوریت حضرت علی(ع) در موزه ‌آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است که از جمله آن، یک قطعه کاشی هفت رنگ مربوط به حرم مطهر حضرت علی(ع) در نجف اشرف است.
جواد فرهمندنژاد افزود: این قطعه کاشی که قدمت آن به دوره قاجار بر می‌گردد، در ابعاد 20 در 20 سانتی‌متر در قاب طلایی با نقوش گیاهی و ختایی در زمینه لاجوردی و نقوش اسلیمی در زمینه فیروزه‌ای چشم‌نوازی ‌می‌کند که در سال 1391 به موزه آستان قدس اهدا شده است.
وی به درب چوبی منبت با نقش عطردان و نوشته نادعلی و اسمای پنج‌تن علیهم‌السلام اشاره و اضافه کرد: در متن این اثر سمبولیک که در ابعاد 185 در 85 سانتی‌متر ساخته شده است، منبت‌کاری به شکل کلی عطردان بزرگی قابل مشاهده است که در دسته آن نقش «محمد» و محل ریزش عطردان، کلمه «فاطمه» و در پایه آن نیز کلمه «علی» که دوبار تکرار شده است، به چشم می‌خورد. همچنین بدنه عطردان با قسمتی از دعای «نادعلی» مزین شده است.
فرهمندنژاد به آثاری از هنرمندان خوشنویس اشاره کرد و گفت: تابلوی خوشنویسی «ناد علی»، اثر محمد موحدیان عطار، به خط نستعلیق و در ابعاد 79 در 110 سانتی‌متر که در آن با طرح کاشی‌کاری عصر صفوی به نام گردونه مهر، دو عبارت «ناد علیاً مظهر العجائب، ...» و «الحمدالله الذی جعلنا ...» کتابت و دور تا دور آن با حاشیه مربع تزیینی کلمات «الله»، «محمد» و «علی» نوشته شده است.
رئیس اداره پژوهش ادامه داد: تابلو خط و نقاشی مزین به نام «حضرت علی(ع)» در ابعاد 85 در 116 سانتی‌متر و تابلو خوشنویسی و تذهیب که در آن عبارت «یا مولا علی(ع)» به صورت خط ثلث جلی متعاکس در ابعاد 63 در 78 سانتی‌متر نگاشته شده، اثر سید جمال ناصری، از جمله آثاری است که مورد استقبال واقع شده است.
فرهمندنژاد از گلدان بلوری طلایی مزین به اسامی ائمه اطهار علیهم‌السلام نام برد و بیان کرد: این اثر هنری به ابعاد 30 در 39 سانتی‌متر است که در قسمت دهانه آن، علاوه بر نام جلاله «الله جل جلاله» و «محمد المصطفی (ص)»، نام «علی المرتضی (ع)» در شش کتیبه با زمینه طلایی و قهوه‌ای در میان نقوش اسلیمی به چشم می‌خورد.
گفتنی است موزه مرکزی آستان قدس رضوی با 11 گنجینه همه روزه از ساعت 8 صبح تا 18 عصر و موزه قرآن و هدایایی مقام معظم رهبری، موزه تخصص فرش و موزه مردم شناسی از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر در خدمت بازدیدکنندگان زائر ومجاور حضرت رضا (ع) است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود