۱۳۹۷-۰۹-۰۵

آثار موزه آستان قدس رضوی با محوریت بسیج معرفی شد

هم‌زمان با آغاز هفته بسیج، آثار موزه آستان قدس رضوی با محوریت بسیج معرفی شد.
به مناسبت هفته بسیج آثار اهدایی جمعی از بسیجیان به مقام معظم رهبری(مد ظله‌العالی) معرفی شد.
جواد فرهمندنژاد رییس اداره پژوهش و معرفی آثار در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز به تابلو عكس «رزمندگان گردان شهادت در كردستان» اشاره کرد که در بخش جهاد و شهادت تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری در معرض دید زائران و مجاوران قرار دارد.
وی گفت: این عکس خاطره‌انگیز که هنگام شنیدن قطع‌نامه 598 از رادیو، چهره تعدادی از اعضای گردان شهادت را به تصویر کشیده، در سال 1389 توسط فرمانده قرارگاه حمزه سيدالشهداء به رهبر معظم انقلاب اهدا شده است.
وی به جزییات این تصویر اشاره کرد و گفت: در سمت راست عکس دو مطلب به یادماندنی نوشته شده است، یکی «گردان شهادت کردستان عراق، خبر رادیو ایران ساعت 2 بعد از ظهر، پذیرش قطع‌نامه 598» و دیگری قطعه‎ای از متن شهید سید مرتضی آوینی با این مضمون: «آنانکه دیروز اهل جهاد بودند، امروز هر چند در تبعیت از مقام ولایت، اهل صبر و صلاحند اما برکات خفیه جهاد را از یاد نبرده‎اند.»
فرهمندنژاد تابلو نقاشی «رزمندگان اسلام(به سوی کربلا)»، اثر حسین صباغیان را دیگر اثر با محوریت بسیج معرفی کرد که در سال 1376خلق شده است.
وی گفت: در این تابلو هنرمند خراسانی چند تن از رزمندگان اسلام را نقاشی کرده که با پیشانی‌بندهایی به سر و اسلحه به دست به سوی حرم مطهر امام حسین(ع) در حرکت‌اند.
«میثاق عشق؛ بیعت‌نامه بسیجیان با مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» اهدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی از دیگر آثار با موضوع بسیج در موزه آستان قدس رضوی است که وی به آن اشاره کرد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار همچنین به مدال‌های ارزشمند اهدایی جمعی از بسیجیان نخبه علمی کشور به عنوان دیگر آثار اهدایی با مضمون بسیج اشاره کرد که سال 1392 اهدا شده است.
فرهمندنژاد گفت: مدال طلای مسابقات جهانی ریاضی IMC کره جنوبی(2010)، مدال نقره المپیاد جهانی ریاضی قزاقستان(2010)، مدال طلای المپیاد ادبی(1379)، دو عدد مدال طلا المپیادهای علمی کشور(1388 و 1386)، پنج مدال نقره المپیادهای علمی کشور(1389، 1388، 1387، 1386 و 1384) و شش مدال برنز المپیادهای علمی کشور(دو عدد 1389، 1388، 1387، 1386 و 1384) از جمله مدال‌هایی است که توسط بسیجیان نخبه کشور به آستان مقدس رضوی اهدا شده است.
وی در ادامه به تابلو نقاشی «تصویر مقام معظم رهبری در جمع رزمندگان، هنگام اقامه نماز جماعت» اشاره کرد که بر روی بوم پارچه‌ای به تصویر درآمده است و آن را نشان از توجه ایشان و رزمندگان و بسیجیان جبهه نبرد حق علیه باطل به نماز جماعت عنوان کرد که توسط خانواده شهید حسن تهرانی مقدم در سال 1391 اهدا شده است.
فرهمندنژاد گفت: تابلوی تصویر شهدا «قهرمانانی که مدالشان پلاکشان شد» دارای 98 تصویر از شهدای جنگ تحمیلی، اهدایی کنگره سرداران و 5000 شهید ورزش کشور در سال 1395 است که در معرض بازدید مراجعان قرار دارد.
گفتنی است، مجموعه یاد شده از آثار اهدایی به رهبر معظم انقلاب(مدظله‎العالی) است که در موزه هدایای مقام معظم رهبری در معرض دید زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) قرار گرفته است.
بازدیدکنندگان می‌توانند از این آثار در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، در ساختمان موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی، واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی بازدید کنند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود