۱۵ آبان ۱۳۹۷

قرآن منسوب به دستخط امام رضا(ع) مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت

بازدیدکنندگان موزه از قرآن منسوب به دستخط امام رضا(ع) استقبال کردند.
قرآن منسوب به دستخط امام رضا(ع) در موزه قرآن با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.
در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی، قرآن‌هایی منسوب به ائمه معصومین(ع) وجود دارد و قرآنی نیز منسوب به دستخط امام رضا(ع) به نمایش درآمده است.
قرآن منسوب به دستخط حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در 27 ورق و با خط کوفی روی پوست آهو کتابت شده که مشتمل بر قسمت‌هایی از سوره‏های نور، قصص، عنکبوت، روم، لقمان، سجده، احزاب، مومنون، فصّلت، جاثیه، احقاف، واقعه و حدید است.
قطع این قرآن بیاضی و در ابعاد 25× 18 سانتی‏متر و دارای جلد تیماج عنابی ضربی و نوساز است و هر صفحه آن 16 سطر دارد.
آغاز قرآن منسوب به دستخط حضرت علی بن موسی الرضا( ع) اواسط آیه 60 سوره مبارکه «نور» و پایان آن اواخر آیه 5 سوره مبارکه «حدید» است.
در این قرآن هفت سوره عنکبوت، لقمان، سجده، احزاب، فصّلت، احقاف، حدید به زر تحریردار، مزیّن به نقشی زریّن به طرح اسلیمی است که در پایان هر سوره خطی مستقیم وگره‌دار به تحریر و زر تا آخر سطر کشیده شده است و در فاصلة هر ده آیه یک ترنج کوچک به تحریر و زر منقش شده است. 
از دیگر نفایس موجود در موزه قرآن آستان قدس رضوی با محوریت امام رضا(ع) می توان به زیارت طوماری امام رضا(ع) اشاره کرد که با خط نسخ خوش روی کاغذ نخودی آهار مهره، با پشتوانه پارچه نوشته شده و توسط استاد محمود فرشچیان اهدا شده است.
در حال حاضر در موزه قرآن آستان قدس رضوی مجموعه‏ای از قرآن‏های خطی با قدمت تاریخی از صدر اسلام تا قرن 13 قمری گرد هم آمده است.
 همچنین مجموعه‏ای از مرقعات از دوره صفوی تا عصر حاضر، مجموعه‏ای از جلد‏های لاکی و روغنی و نقاشی‏های گل و مرغ و تذهیب و خوشنویسی هنرمندان معاصر نیزدر آن به نمایش در آمده است.
گفتنی است موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی قرار دارد و علاقه‌مندان می‌‌‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12 از این آثار نفیس و کم‌نظیر دیدن کنند.
برچسب ها:
خط نسخ, موزه قرآن, خط کوفی, امام رضا, موزه آستان قدس