۷ مهر ۱۳۹۷

آثار موزه با محوریت رزمندگان اسلام معرفی شد

رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی به مناسبت هفتم مهرماه روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس و شهادت سرداران اسلام، به معرفی منتخبی از آثار موزه ها با محوریت زرمندگان اسلام پرداخت.
جواد فرهمندنژاد؛ رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی به مناسبت روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس و شهادت سرداران اسلام، به معرفی منتخبی از آثار موزه ها با محوریت زرمندگان اسلام پرداخت.
وی گفت: از تابلو نقاشی «رزمندگان اسلام (پیش به سوی کربلا)»، اثر و اهدایی حسین صباغیان نام برد که سال 1376خلق و اهدا شده است. در این تابلو هنرمند خراسانی تعدادی از رزمندگان اسلام را رسم کرده که با پیشانی هایی به سر و اسلحه به دست با نیت آزادسازی حرم امام حسین (ع) از دست دشمنان بعثی در حرکت اند.
جواد فرهمندنژاد تابلوی نقاشی «تصویر مقام معظم رهبری در جمع رزمندگان، در هنگام اقامه نماز جماعت» بر روی بوم پارچه‌ای نیز نشان‌دهنده توجه ایشان و رزمندگان و بسیجیان جبهه نبرد حق علیه باطل به نماز جماعت است و در سال 1391، توسط خانواده شهید حسن تهرانی مقدم اهدا شده است.
وی ادامه داد: تابلو عكس «رزمندگان گردان شهادت در كردستان»که در ابعاد 37×27س.م خلق شده از آثاری است که توسط قرارگاه حمزه سیدالشهداء، در سال 1388اهدا شده است. 
فرهمندنژاد با اشاره به اینکه در این عکس خاطره‌انگیز تعدادی از اعضای گردان شهادت هنگام شنیدن قطعنامه 598 از رادیو به تصویر کشیده شده، افزود: در قسمت سمت راست این عکس نیز دو مطلب نوشته شده است.
وی ادامه داد: این دو مطلب شامل عبارت‌های «گردان شهادت کردستان عراق، خبر رادیو ایران ساعت 2 بعدازظهر، پذیرش قطعنامه 598» و همچنین متنی از شهید سیدمرتضی آوینی با عبارت «آنان‌که دیروز اهل جهاد بودند، امروز هرچند در تبعیت از مقام ولایت، اهل صبر و صلاحند، اما برکات خفیه جهاد را از یاد نبرده‎اند. متن از سید مرتضی آوینی» می‌شود.
وی تصریح کرد: دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از آثار بی‌بدیل تالارهای موزه هدایای مقام معظم رهبری واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس حرم مطهر رضوی در صحن کوثر دیدن کنند.