۳۰ آبان ۱۳۹۷

مجموعه آثار با موضوع پیامبر رحمت(ص) در موزه‌های آستان قدس رضوی معرفی شد

در آستانه فرا رسیدن میلاد پیامبر اکرم(ص) و به مناسبت هفته وحدت، منتخبی از آثار نفیس موزه‎های آستان قدس رضوی با موضوع پیامبر رحمت(ص) معرفی شد.
جواد فرهمندنژاد رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی به مناسبت فرا رسیدن میلاد پیامبر اکرم(ص) و هفته وحدت، منتخبی از آثار نفیس موزه‎های آستان قدس رضوی را با موضوع پیامبر رحمت(ص) معرفی کرد.
وی اظهار کرد: منتخبی از اشیای هنری و معنوی که توسط سران و شخصیت‌های برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان به رهبر معظم انقلاب(مدظله‎العالی)، از قومیت‌ها و مذاهب مختلف اهدا شده است، در تالارهای گوناگون موزه هدایای مقام معظم رهبری به نمایش درآمده و روایت‌گر وحدت اسلامی است.
فرهمندنژاد در این خصوص به قرآن کم‌نظیری با ترجمه فارسی و پنج تفسیر به خط نسخ و ترجمه آن به خط نستعلیق اشاره داشت که توسط دوست محمد هروی استاد برجسته خوش‌نویسی ایران در قرن دهم قمری، کتابت شده و در حال حاضر در موزه قرآن و نفایس این آستان مقدس در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
وی به سایر خصوصیات این اثر اشاره کرد و گفت: این قرآن ارزشمند در 763 برگ به ابعاد 26× 43 سانتی‌متر، در سال 1082 قمری کتابت و در سال 1218ق/ 1182ش اهدا شده است.
وی گفت: تفسیر حسینی از ملاحسین واعظی کاشفی، عالم شیعه و به زبان فارسی در کنار چهار تفسیر اهل سنت و به زبان عربی شامل بیضاوی، مدارک، جلالین و کشاف، در حاشیه این اثر نفیس به ‌چشم می‌خورد.
فرهمندنژاد به تابلو خوش‌نویسی «انما المؤمنون اخوه» به همراه تابلو با سنگ‌های رنگی طبیعی به عنوان دیگر اثر در این زمینه اشاره و ابراز کرد: این اثر توسط دکتر محمد عبدالستار السید وزیر اوقاف سوریه در سال 1395 اهدا شده است.
وی همچنین به نشان آکادمی المثقفین العرب اشاره داشت که سال 1378 از لبنان تقدیم به رهبر معظم انقلاب شده و در موزه هدایای مقام معظم رهبری در معرض نمایش قرار گرفته است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی، قالیچه ترکمن دورو که از سوی علمای اهل سنت و مردم ترکمن راز و جرگلان خراسان شمالی اهدا شده است را از دیگر آثاری معرفی کرد که در حال حاضر برای بازدید در موزه آستان قدس رضوی قرار دارد.
جواد فرهمندنژاد در ادامه به تابلوی خوش‌نویسی با مضمون توصیف پیامبر اکرم(ص) توسط حضرت علی(ع)، که توسط بشار اسد رئیس جمهور سوریه اهدا شده اشاره کرد و در مورد خصوصیات این اثر گفت: در بالای تابلو متن: «بسم‌الله الرحمن‌الرحیم و انک لعلی خلق‌العظیم» و در چهار طرف آن «الصادق، المصدوق، المطاهر و الطاهر» و در مرکز حدیث «محمد» و در پایین تابلو «مصطفی ما جاء الا رحمة للعالمین» آمده است.
وی تابلو فرش برجسته مزین به نام مبارک پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع)، قالی تصویری با نام رمز هستی، تصویر مسجد‌النبی(ص) با گنبد سبز خضراء، کاشی زرین‌فام دوره تیموری با احادیثی از پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) را از دیگر آثار مرتبط با هفته وحدت عنوان کرد که در موزه‌های آستان قدس رضوی در معرض بازدید عموم قرار دارد.
یادآور می‌شود، زائران و مجاوران اهل فرهنگ و هنر می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی بازدید کنند.