۶ خرداد ۱۳۹۷

برتری موزه های آستان قدس رضوی در سه شاخص پژوهش، گردآوری و جذب، و بازدید از موزه ها

معاون امور موزه های سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی عنوان کرد: موزه های آستان قدس رضوی در یازدهمین دوره انتخاب موزه برتر از طرف شورای بین المللی موزه ها (ایکوم)، در بین موزه‎های بزرگ دولتی در سه شاخص پژوهش، گردآوری و جذب، و بازدید از موزه ها، به عنوان موزه برتر و برگزیده سال 1396 انتخاب شد. 
علی سوزنچی با بیان این که موزه های آستان قدس رضوی در خصوص این سه شاخص موفقیت های چشمگیری را طی سال های گذشته کسب کرده است، فعالیت های انجام شده توسط موزه های آستان قدس رضوی در این سه شاخص را تشریح کرد. 
وی، تهیه واژه نامه تخصصی موزه در حوزه های حفاظت و مرمت آثار فرهنگی، نسخ خطی، فرش، سکه، تمبر و تزئینات معماری در سال 1396یکی از دستاوردهای حوزه پژوهش این مجموعه عنوان کرد که 15300 مدخل را در بر گرفته است. 
تهیه و انتشار کتاب موزه‎های آستان قدس رضوی و آلبوم آثار استاد محمود فرشچیان از دیگر فعالیت ها در حوزه پژوهش بود که وی بدان اشاره داشت و افزود: تا کنون برای 200 اثر موزه ای شناسنامه تخصصی از آثار تهیه، مستند سازی و آرشیو شده است.
وی گفت: در حوزه پژوهش مجموعه موزه های آستان قدس رضوی توانسته است بعد از نیاز سنجی پژوهشی تعداد 30 پایان نامه  تخصصی برای کتابخانه تخصصی هنر و موزه داری جذب کند.
سوزنچی همچنین راهنمایی، مشاوره، جذب و هدایت 12 پایان نامه در ارتباط با آثار و ابنیه حرم مطهررضوی و ارائه خدمات پژوهشی به تعداد 5349 محقق و پژوهشگر در کتابخانه تخصصی هنر و موزه داری را از دیگر فعالیت های این مجموعه در حوزه پژوهش عنوان کرد. 
معاون امور موزه های آستان قدس رضوی در خصوص گرداوری و جذب آثار نفیس و ارزشمند برای مجموعه موزه های سازمان گفت: در سال 1396 ، 63 هزار و534 اثر گردآوری و جذب شده است که از میان آن می توان به تابلوی نگارگری استاد محمود فرشچیان اشاره داشت. 
علی سوزنچی580 کتاب و 30 پایان نامه و90  نشریه تخصصی در حوزه هنر و موزه داری و همچنین 15 عدد تابلو و مدال، 75 جلد کتاب، 19 سکه طلا، 165 سکه نقره و 1577 سکه مس/ نیکل، 677 برگ اسکناس و60 هزار  967 قطعه تمبر را از جمله آثار گردآوری و جذب به شمار آورد.
وی همچنین ضمن اشاره به بازدید بیش از یک میلیون نفر از مجموعه موزه های آستان قدس رضوی در سال گذشته گفت: طی سال 1396 نزدیک به 170 هزار بازدید از وب سایت موزه آستان قدس رضوی رضوی انجام شده است.