۶ آبان ۱۳۹۴

تابلوی «هدیه عشق» استاد فرشچیان؛ روایتگر مظلومیت حضرت علی‌اصغر علیه السلام

استاد محمود فرشچیان در تابلوی بی‌ نظیر «هدیه عشق»، تصویر حضرت علی‌اصغر(ع) را در دستان حضرت سیدالشهداء(ع) ترسیم کرده است.
مسئول گنجینه قرآن و نفایس معاونت امور موزه‌‌ های سازمان کتابخانه ‌‌ها، موزه‌‌ ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی بیان کرد: تابلوی «هدیه عشق» که با عنوان تابلوی حضرت علی‌‌اصغر(ع) نیز از آن نام برده می ‌شود، در ابعاد 72 × 95 سانتی ‌‌متر بر روی مقوای ماکت بدون اسید با تکنیک اکریلیک و به سبک نگارگری در سال 1381 توسط استاد فرشچیان خلق شده و در دی‌ماه 1382 به بارگاه منور امام هشتم(ع) اهدا شده است.
محمدرضا ساقی گفت: استاد محمود فرشچیان در تابلوی بی‌ نظیر «هدیه عشق»، تصویر حضرت علی‌اصغر(ع) را در دستان حضرت سیدالشهداء(ع) ترسیم کرده است. در این تصویر، تیر سه‌ شعبه به گلوی مبارک شش ‌ماهه اصابت کرده و بی ‌رحمانه گلوی نازک کودک را دریده است.
وی افزود: افتادگی دست علی ‌اصغر(ع) نشانگر شهادت و جان به جانان تسلیم‌ کردن است. حالت حضرت امام حسین(ع) که کودک را روی دو دست خویش گرفته، نشانگر هدیه به پیشگاه حق و حالت دعاست.
ساقی با بیان اینکه نقطه‌ عطف ماجرا و عصاره داستان و بازتاب شهادت حضرت علی ‌اصغر(ع) به‌صورت نمادین در ساده ‌ترین شکل و فرم نشان داده شده است، گفت: اطراف تابلو خالی و بی‌ تکلف و تمامی ماجرا در متن به‌ صورت پنهان مندرج است. رنگ زرد اخرایی نشانگر اندوه و گرمی صحرای کربلاست.
وی متذکر شد: گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌ ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌ ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12 پذیرای عموم علاقه‌‌ مندان به بازدید از تالار اختصاصی آثار اهدایی استاد فرشچیان است.