۱۷ مهر ۱۳۹۷

ادوات نظامی ایران در سیر تاریخ معرفی شد

جنگ‌افزارهای ایران در سیر تاریخ توسط کارشناس و مسئول جنگ‌افزار موزه‌های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، معرفی شد.
میترا حاجی؛ کارشناس و مسئول جنگ‌افزار موزه‌های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، جنگ‌افزارهای ایران در سیر تاریخ را در کارگاهی آموزشی واقع در موزه فرش آستان قدس رضوی معرفی کرد.
وی در این کارگاه که با حضور مدیران و کارشناسان موزه در محل موزه فرش آستان قدس رضوی تشکیل شد، ضمن معرفی ادوات جنگی ایرانی تکامل این ابزار را در سلسله‌های مختلف تاریخ ایران قبل و بعد از اسلام مورد بررسی قرار داد.
حاجی با اشاره به هنر و صنعت فلزکاری در ایران گفت: هنر فلزکاری و به طور کلی اسلحه‌سازی قدمتی دیرینه در ایران دارد که زمان آن به دوران ما قبل تاریخ باز می گردد.
وی ظرافت و سبک ساخت اشیاء فلزی پیش از اسلام و آثار مربوط به لرستان دوره هخامنشیان، اشکانیان ساسانیان و همچنین اشیاء متعلق به دوره اسلامی در ایران را حاکی از مهارت بسیار بالای ایرانیان در ساخت آثار فلزی عنوان کرد.
حاجی، زره را یکی از بهترین نمونه‌های این ادوات عنوان کرد که نشان‌دهنده هنر صنعت فلزکاری در ایران بوده است.
وی گفت: برای ساخت ادوات دفاعی و ابزار شکار در ایران از بهترین مواد و فناوری استفاده می‌شده است که بنابر این بخش عمده‌ای از صنعت فلزات در دوران باستان متوجه تولید سلاح و ابزار بوده است.
این کارشناس موزه، سنت طولانی ساخت زره و سلاح در میان صنعتگران و اسلحه‌سازان ایرانی را عامل بالابردن سطح مهارت آنان دانست.
وی گفت: بالا بودن استاندارد این صنعت در میان ایرانیان باعث شد تا بسیاری از اقوام و ملل مختلف از این صنعت شبیه‌سازی کنند که این امر زمینه‌ساز ایجاد تجارت بین‌المللی قوی در زمینه ساخت شمشیرهای ایرانی شد.
گفتنی است در این جلسه ضمن معرفی ابزار و ادوات نظامی ایران در سیر تاریخ، کاربرد و نحوه ساخت آن تشریح و در ادامه به سئوالات حاضرین جلسه پاسخ داده شد.