۹ آبان ۱۳۹۷

بازدید استاد فرشچیان از موزۀ آستان قدس رضوی

استاد محمود فرشچیان در سفر به مشهد مقدس و بازدید از موزۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی و تالار آثار اهدایی خود در این موزه، از شیوۀ نگهداری آثار خود ابراز مسرت کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، استاد محمود فرشچیان در پایان سفری چند روزه به مشهد، پس از زیارت امام رضا(ع) به بازدید از گنجینۀ قرآن و نفایس واقع در صحن کوثر حرم مطهر و تالار اختصاصی آثار اهدایی خود در این موزه پرداخت. وی پس از بازدید، از شیوۀ نمایش و حفاظت آثار اظهار رضایت کرد و گفت: همه‌چیز تحسین‌برانگیز است و به‌ویژه نور بسیار خوبی برای نمایش تابلوها استفاده می‌شود که به نسبت دیگر موزه‌ها و همچنین موزۀ سعدآباد، شرایط بسیار مناسب‌تر است.
فرشچیان که 18 تابلوی خود را به موزۀ آستان قدس رضوی اهدا کرده است، با بیان اینکه این آثار متعلق به من نیست و مالکیت از آنِ امام‌رضا(ع) و مردم ایران است، اظهار داشت: همۀ ما دل و جان و وجودمان باید وقف در این راه باشد و به نظر من هیچ مکانی شایسته‌تر از حرم مطهر رضوی برای تقدیم تابلوها وجود ندارد.
وی در ارتباط با جدیدترین اثر خود به خبرنگار ما گفت: در حال حاضر درحال ترسیم تابلویی به نام میوۀ ممنوعه هستم و شبانه‌روز بر روی آن کار می‌کنم. در این تابلو، انسان در بهشت ترسیم شده که از آن بیرون می‌آید و همان عناصر و حیواناتی که در تابلو وجود دارد، با وضعی وحشتناک و در حال دَریدن یکدیگر، که شایستۀ حیات دنیوی است، ترسیم شده است. وی قدرت انگشتان خود را در سن 89 سالگی از لطف و عنایت الهی دانست و گفت: «هذا مِن فضل ربی».
گفتنی است که در حال حاضر تعداد 18 تابلو از استاد محمود فرشچیان در تالار اختصاصی به نام وی در گنجینۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر درحال نمایش است. «پنجمين روز آفرينش»، «عصر عاشورا»، «پناه (يتيم‌نوازی حضرت علی (ع)»، «يا رب»، «نيايش»، «اولين پيام»، «توسل (پرتره خودشان)»، «هدیه عشق (حضرت علی‌اصغر (ع)»، «ضامن آهو»، «کوثر»، «رمی جمره (امتحان سخت)»، «پرچمدار حق(حضرت ابوالفضل(ع)»، «خمسه آل‌طيبه (مربوط به اجدادشان)» ، «ستایش پروردگار»، «معراج»، «شام غریبان»، «آسمان چهارم» و «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)» عناوین تابلوهای اهدایی فرشچیان است.