۱۳۹۷-۱۲-۰۷

آیین گشایش نمایشگاه خوشنویسی «بهجه النبی» برگزار شد

به مناسبت سالروز میلاد حضرت فاطمه(س) آیین گشایش نمایشگاه آثار خوشنویسی «بهجه النبی» در موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، مراسم افتتاحیۀ نمایشگاه آثار خوشنویسی «بهجه النبی» شامل هنرنمایی جمعی از خوشنویسان مشهدی و سبزواری، به مناسبت سالروز میلاد حضرت فاطمه(س) در موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد.
در این برنامه که به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس وموسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برگزار شد، جمعی از مسئولین دو مرکز، چهره‌های برجستۀ خوشنویس مشهد و سبزوار و علاقه‌مندان به هنر خوشنویسی حضور داشتند.
در این مراسم ابتدا ریاست سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این‌که کتابخانۀ حرم مطهر رضوی در طول تاریخ، با بیش از 900 سال قدمت، عرصۀ هنرنمایی هنرمندان بوده است و در حال حاضر آثار ارزشمندی در این مرکز نگهداری می‌شود، افزود: اگر ما از تمدن اسلامی دم می‌زنیم، یکی از مؤلفه‌های اصلی آن، توجه به هنر فاخر و اصیل ایرانی است که نمونۀ بارز آن، هنر خوشنویسی، موسیقی و دیگر هنرهای اصیل ایرانی است.
حجت‌الإسلام سید جلال حسینی افزود: باید پیوسته این هنرهای اصیل را ارج نهاد و توجه ما به این امور، یک توجه موردی نیست، بلکه راهبردی است.
وی بر سه اصل مهم توجه به مرجعیت علمی در همۀ ابعاد که هنر یکی از ابعاد آن است و آستان مقدس حضرت رضا(ع) به دنبال مرجعیت علمی است، مسئلۀ پژوهش که مرجعیت بدون آن امکان‌پذیر نیست و حمایت آستان قدس رضوی از هنرمندان در فراهم‌کردن مکانی برای ظهور و جلوۀ این آثار هنری، تأکید کرد.
حسینی در این رابطه توضیح داد: آنچه به هنرمند کمک می‌کند هنر فاخر خود را به دنیا ارائه کند، کار پژوهشی است که مجموعه‌ای در سازمان کتابخانه‌های آستان قدس در راستای پژوهش شکل گرفته که این امکان را برای هنرمندان و پژوهشگران فراهم می‌کند.
در ادامه، هنرمندان حاضر در این آیین، به بیان مختصری از سوابق هنری خود و معرفی آثار به‌نمایش‌درآمده پرداختند.
استاد فرهاد شیرخانی انگیزۀ برپایی این نمایشگاه را ابراز ارادت هنرمندان به ساحت مقدس ائمۀ اطهار علیهم‌السلام به زبان هنر و ترویج هنر خوشنویسی به‌ویژه در دو حوزۀ خط ثلث و نسخ در بین علاقه‌مندان دانست و گفت: تأثیرگذاری هنر بر کسی پوشیده نیست و اگر هنر، همراه با تعهد و تخصص باشد، اثرگذاری آن از کلام بیشتر است.
گفتنی است که در این نمایشگاه، 40 اثر به خط‌های نستعلیق، نسخ و ثلث از اساتید پیش‌کسوت خوشنویسی به نمایش درآمده که از چهارم تا شانزدهم اسفندماه از ساعت 8 صبح تا 6 بعدازظهر، در نگارخانۀ موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی برپاست.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود