۵ شهریور ۱۳۹۷

آثار موزه‌های آستان قدس رضوی با موضوع «قربان تا غدیر» معرفی شد

رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار موزه‌های آستان قدس رضوی، آثار موجود در موزه‌های آستان قدس رضوی با موضوع «قربان تا غدیر» را به مناسبت ایام دهه ولایت معرفی کرد.
جواد فرهمندنژاد رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار موزه‌های آستان قدس رضوی، آثار موجود در موزه‌های آستان قدس رضوی با موضوع «قربان تا غدیر» را به مناسبت ایام دهه ولایت معرفی کرد و در این زمینه گفت: مجموعه‌ای شامل تابلوهای نقش برجسته، ماکت معرق، تابلوهای رنگ روغن و... با موضوع این ایام در موزه‌های آستان قدس رضوی در معرض دید علاقه‌مندان قرار گذاشته شده است.
وی به تابلویی با عنوان «ذبح عظیم» اهدایی رضا افشاری اشاره داشت و گفت: این اثر در سال 1390 با تکنیک رنگ روغن روی بوم در ابعاد110×110 س.م. خلق شده است.
فرهمندنژاد همچنین به تابلوی «ولایت حضرت علی(ع)» اشاره کرد که توسط حسین رزاقی در سال 1375 با تکنیک اکریلیک روی مقوای بدون اسید در ابعاد: 70×100 س.م. خلق شده است.
تابلوی «واقعه غدیرخم» اثر و اهدایی سید فضل‎الله هاشمی به سال 1386 با تکنیک رنگ و روغن روی تخته به ابعاد: 50×70 س.م. و تابلوی «برکه غدیر خم» اثر رسول شفقتی در سال 1389 با تکنیک آبرنگ روی مقوای بدون اسید در ابعاد 50×33 س.م. از دیگر آثار با موضوع ولایت است که در موزهای آستان قدس رضوی در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار موزه‌های آستان قدس رضوی به برخی آثار موجود در سایر موزه آستان قدس رضوی با موضوع ولایت اشاره کرد.
وی در این زمینه به عصای منبت‌کاری شده با نقش واقعه «غدیر خم» اشاره داشت و گفت: این عصا به طول 92 س.م. و به قطر بین 5 تا 5/2 س.م. توسط مرتضی سلیم؛ هنرمند شیرازی در سال 1391به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.
فرهمندنژاد در خصوص ویژگی‌های این اثر گفت: از بالای عصا، بعد از قسمت دستی عصا، تصویر بالا بردن دست حضرت علی(ع) توسط حضرت محمد(ص) حکاکی شده و در بخش پایین‌تر عصا نیز تصاویر مردم به چشم می‌خورد که در حال تماشا و شنیدن«حدیث ولایت» هستند. این تصویر تا پایین عصا ادامه پیدا کرده است و در پایین‌ترین قسمت عصا، تصویر چند نخل را می‌توان دید.
وی همچنین به کتاب علی(ع) با جلد چوبی به عنوان اثری دیگر نام برد که حاوی فرازهایی از احادیث حضرت علی(ع) است و توسط علی عیسی ابومنهج به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و فرانسه تالیف شده و توسط سید علی موسوی از لبنان به سال 1389 اهدا شده است.
«لوح یادبود مانور بزرگ ولایت» در ابعاد: 42×36 س.م. که توسط فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1375 اهدا شده از دیگر آثار با موضوع ولایت است که در موزه های آستان قدس رضوی در معرض نمایش است.
تابلو خط و نقاشی با نام «علی(ع)» به خط معلی در ابعاد: 85×116 س.م.، اثر و اهدایی مجید حسین‌زاده، در اسفند 1384 اثر دیگری با موضوع ولایت است که در خصوص آن توضیحاتی ارائه شد.
گفتنی است؛ زائران و مجاوران اهل فرهنگ و هنر می‌توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از آثار موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر بازدید کنند.
همچنین موزه مرکزی آستان قدس رضوی در ایام تابستان همه روزه از ساعت 8 تا 20:45 حتی در ایام تعطیل، در صحن کوثر حرم مطهر رضوی پذیرای زائران و مجاوران فرهنگ‌دوست است.