۱۰ شهریور ۱۳۹۴

سکه طلای سلسله آل بویه در موزه آستان قدس رضوی

اولین سکه طلای حکومت شیعی ایران که‌ متعلق به دوره مجدالدوله از سلسله آل بویه می‌باشد جذب گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، مسئول گنجینه تمبر موزه آستان قدس رضوی با بیان این مطلب گفت : این دینار، اولین سکه طلای حکومت شیعی ایران است که متعلق به مجدالدوله از سلسله آل بویه، می باشد.

محمد حسین یزدی نژاد با بیان اینکه عبارت حاشیه درونی سکه « بسم الله ضرب هذا الدینار باالمحمدیه سنة تسعین و ثلثمائه» است، افزود: در حاشیه بیرونی آن نیز «الله الامر من قبل و من بعد و یومئذ یفرح المومنون بنصرالله» دیده می شود. وی همچنین به عبارت پشت و حاشیه سکه اشاره کرد و گفت: در پشت آن جمله «لله محمدرسول‌الله الامیر السید مجدالدوله و کهف الامه بن فخرالدوله بن رکن الدوله» و در حاشیه «محمد رسول الله ارسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی‌الدینکله ولو کره المشرکون» ضرب شده است.

وی از گنجینه سکه موزه آستان قدس رضوی با مجموعه ای غنی از سکه‌های قبل از اسلام و دوره اسلامی یه عنوان پایگاه پژوهشی سکه شناسی و تاریخ شناسی و ایرانشناسی نام برد و افزود: گنجینۀ تمبر، اسکناس و سکۀ موزۀ آستان قدس رضوی با بیش از 700 هزار قطعه تمبر، افزون بر 22 هزار اسکناس و حدود 59 هزار سکه از 240 کشور و مستعمرۀ سابق جهان، به عنوان آئینۀ تمام‌نمای تاریخ، فرهنگ، هنر و تمدن ملل مختلف، روزانه پذیرای بسیاری از محققان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به آثار تاریخی و فرهنگی است.