۱۰ بهمن ۱۳۹۷

کاپ‌ها و مدال‌های جهانی و آسیاییِ دو قهرمان در گنجینه مدال به نمایش درآمد

قهرمان بدن‌سازی و پرورش اندامِ مرحوم کشورمان و همچنین کاپیتان سابق تیم ملّی جودو، تازه‌ترین مدال‌آورانی هستند که با قرار گرفتن مدال‌هایشان در موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی ماندگار شدند.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، مسئول گنجینۀ مدال از نمایش تازه‌ترین مجموعه مدال اهدایی به موزه در این گنجینه خبر داد. عبدالحسین ملک‌جعفریان اظهار داشت: منتخبی از مدال‌های مرحوم بیت‌الله عباس‌پور قهرمان بدن‌سازی و پرورش اندام کشورمان که چندی قبل، به دست خانوادۀ او به موزۀ آستان قدس رضوی اهدا شد و همچنین مدال‌های اهدایی جواد محجوب، قهرمان و کاپیتان سابق تیم ملی جودوی کشورمان در گنجینۀ مدال موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید عموم قرار گرفت.
وی در این خصوص تصریح کرد: از میان مدال‌های اهدایی مرحوم عباس‌پور، پنج مدال و یک کاپ، شامل کاپ قهرمانی آسیا 2007چین و مدال طلای قهرمانی جهان 2008 بحرین، طلای قهرمانی آسیا 2010تهران، طلای قهرمانی آسیا 2008 هنگ‌کنگ، برنز قهرمانی جهان 2005چین و برنز مسابقات آقای اروپا 2010 در اسپانیا، به نمایش گذاشته شده است.
ملک‌جعفریان افزود: مدال‌های اهدایی جواد محجوب نیز شامل طلای جودوی مسابقات قهرمانی آسیا 2013 در بانکوک تایلند، طلای جودوی کاپ آزاد اروپا 2012 در جمهوری چک و نقرۀ جودوی گرندپریکس 2018 در ترکیه است.
چندی پیش در تاریخ 20دی‌ماه، طی مراسم با شکوهی که در مرکز همایش‌های آستان قدس رضوی و با حضور مسئولان آستان قدس برگزار شد، خانوادۀ مرحوم عباس‌پور 10 مدال جهانی و آسیایی و چهار کاپ قهرمانی جهان و مسترالمپیای این قهرمان را به موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی اهدا کردند. همچنین در همین مراسم به طور هم‌زمان، جواد محجوب نیز به منظور عمل به نذر خود، سه مدال قهرمانی خود را به این موزه اهدا کرد.
گفتنی است، تاکنون بیش از هزار مدال، نشان، کاپ و تندیس به موزۀ آستان قدس رضوی اهدا شده است که بیش از 350 قطعۀ آن در معرض نمایش قرار دارد. گنجینۀ مدال موزۀ آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر، مدال‌هایی از نام‌آوران عرصۀ پارالمپیک، کشتی، ورزش‌های رزمی و نخبگان علمی را به نمایش گذاشته است که مجموعه مدال‌های جهان‌پهلوان غلامرضا تختی قدیمی‌ترین این مدال‌هاست.