۷ آذر ۱۳۹۵

استقبال چشمگیر از زیارت‌نامه‌های فولادی در موزه تاریخ حرم رضوی

همزمان با ایام شهادت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام، زیارت‌نامه‌های فولادی موجود در موزه تاریخ حرم رضوی، مورد توجه و استقبال چشمگیر زائران و…

پنج زیارت‌نامه شامل چهار زیارت‌نامه فولادی زرکوب از جنس برنج و فولاد و یک زیارت‌نامه فولادی مشبک طلاکوب که در گذشته در حرم مطهر رضوی نصب بود‌ه‌اند، در این موزه در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شده است.

زیارت‌نامه فولادی زرکوب که زیارت حضرت رسول اکرم(ص) به خط ثلث و نسخ تزیینی بر روی آن کتابت شده است. این زیارت‌نامه در ابعاد 32×58/5 سانتی‌متر، توسط محمد ابراهیم اصفهانی در سال 1299 قمری ساخته شده است.

زیارت‌نامه فولادی زرکوب دیگری با نام زیارت جامعه صغیره به خط نسخ و ثلث است. این زیارت‌نامه نیز در ابعاد 32×58 سانتی‌متر، توسط محمد ابراهیم اصفهانی در سال 1300 قمری خلق شده است.

این دو زیارت‌نامه نفیس، دارای یک لوح فولادی محرابی شکل و تخت می باشند که یک نوار فلزی برجسته به دور آن قرار گرفته است. تزیینات و نوشته‌های صفحه آن‌ها نیز فولادی و حاشیه زرکوب است.

دو زیارت نامه دیگری وجود دارد؛ شامل زیارت پایین پا و زیارت بالای سر مضجع شریف امام رضا(ع) به خط نسخ است که به ترتیب در ابعاد 16/8×32 و 18/8×34/2 سانتی‌متر، در سال 1154 قمری ساخته شده اند.

بر روی این دو اثر ارزشمند یک لوح فولادی محرابی شکل محدب، به شکل یک صفحه فولادی کتیبه‌‌دار زرکوب به چشم می‌خورد.

زیارت‌نامه فولادی مشبک طلاکوب نیز در ابعاد 29×57 سانتی‌متر، توسط استاد حاجی محمد بن استاد حسن اصفهانی در سال 1264 قمری در اصفهان خلق شده است.

این اثر شامل زیارت امام رضا(ع) به صورت مشبک‌کاری است، که در ضلع بالایی خود به صورت خمیده در می‌آید و به یک دایره مشبک کاری که درون آن شمسه‌ای وجود دارد، منتهی می‌شود.

مجموعه‌ای از اشیای نفیس مورد استفاده در این آستان مقدس مانند ضریح فولاد جوهری، ضریح‌‌ شیر و شکر (ملمع)، کتیبه‌‌های طلای حرم مطهر رضوی، درهای چوبی، درهای طلا و نقره، پنجره فولاد حرم مطهر، ظروف شستشوی و ابریق‌های مورد استفاده در کشیک خانه و دفاتر حرم مطهر، انواع وسایل روشنایی، قفل‌‌ها و...، در موزه تاریخ حرم رضوی به نمایش درآمده است.

لازم به ذکر است، موزه تاریخ حرم رضوی واقع در موزه مرکزی آستان قدس رضوی، همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12 واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، پذیرای علاقه‌مندان است.