۲۶ دی ۱۳۹۵

قرآن‌های منسوب به ائمه اطهار (ع) مهمترین امتیاز موزه آستان قدس رضوی است

محقق و استاد دانشگاه فرانسه گفت: نگهداری مصحف‌های شریف منسوب به دست‌خط مبارک ائمه اطهار(ع) مهمترین امتیاز موزه آستان قدس رضوی است.
دکتر دین گلو؛ محقق و پژوهشگر فرانسوی در حاشیه بازدید از موزه های حرم مطهر رضوی با بیان این مطلب گفت: اهمیت گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی بیشتر به دلیل وجود قرآن‌های نفیس و با ارزش منسوب به اهل بیت(ع) است.
وی افزود: حفظ و نگهداری جزوات و نسخ‌های قرآنی منسوب به دست خط ائمه اطهار(ع) که به خط کوفی بر روی پوست آهو نگاشته شده‌اند و نخستین قرآن‌های موجود در تاریخ به شمار می‌روند، یک امتیاز بزرگی برای مجموعه آستان قدس رضوی محسوب می شود.
این محقق و استاد دانشگاه فرانسه با اشاره به اهمیت حفظ و نگه داری پنج نمونه از مصحف‌های شریف در موزه حرم مطهر رضوی، خاطرنشان کرد: وجود قرآن های منسوب به دست‌خط حضرت علی(ع)، امام حسن(ع)، امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و امام رضا(ع) بر روی پوست آهو به خط کوفی اولیه در گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی یک سرمایه معنوی بسیار گران بها است.
دین گلو با اشاره به اینکه آستان قدس رضوی در زمینه حفظ و نگهداری آثار نفیس تاریخی و مذهبی نقش موثری را ایفا کرده است، تصریح کرد: محققان می توانند با تحقیق و پژوهش بر روی جزوات و نسخ‌های قرآنی منسوب به دست خط ائمه اطهار(ع) اطلاعات جامع و ارزشمندی را به دست بیاورند.
وی با بیان اینکه من اولین بار است که به مشهد سفر کردم، ابراز کرد: من در مذهب های متفاوت تحقیق کرده ام، اما این مسئله برای من قابل توجه است که چگونه آستان قدس رضوی توانسته است از گنجینه های نفیس قرآنی که تاریخ برخی از این نفایس به اوایل دوران ظهور دین اسلام مربوط است، نگه داری کند.
این محقق و استاد دانشگاه فرانسه اظهار کرد: من با بازدید از قسمت های مختلف گنجینه قرآن آستان قدس رضوی متوجه وجود آثار بسیار ارزشمند و بی نظیر در این مجموعه شدم.
گروهی از اساتید و محققان فرانسوی ضمن تشرف به حرم مطهر رضوی از مجموعه موزه های آستان قدس رضوی از جمله گنجینه قرآن و نفایس قرآن های خطی و منسوب به ائمه اطهار(ع)، موزه استاد فرشچیان، تالار مرقعات، جلدها و ابزار کتابت و گنجینه هدایای مقام معظم رهبری بازدید کردند و در پایان میهمان سفره با برکت امام هشتم(ع) شدند.