۲۰ مرداد ۱۳۹۵

معرفی برخی اشیای شاخص با موضوع کرامت رضوی

باسمه تعالی
معرفی برخی اشیای شاخص با موضوع کرامت رضوی

 

1- قرآن با دستخط منسوب به حضرت امام رضا علیه‌السلام (148 – 203ق)آغاز: بزینه و أن یستعففن خیرٌ (نور: 60)، انجام: هو معکم أین ما کنتم و ا[لله] (حدید: 4)، خط: کوفی 16سطری، تاریخ کتابت: قرن 3ق، جنس، نوع و رنگ اوراق: پوست آهوی نباتی، تعداد اوراق: 27 برگ، ابعاد: 25 × 7/17 س.م.، جلد: تیماج قهوهای روشن، اهداکننده: خانواده مرحوم علامه سیدعلی نوری، توسط حضرت آیت‌الله سیدمحمدهادی میلانی، در جمادی‌الثانی 1379/ 1338ش. محل نمایش: موزه قرآن و نفایس.

 

 

2- کتیبه های اذن ورود حرم مطهر امام رضا علیه السلامزائران و مجاوران حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام، پس از زیارت، از موزه مرکزی آستان قدس رضوی بازدید به عمل می آورند و اشیای قدیمی که زمانی در جای جای اماکن متبرک نصب بوده است را مشاهده می کنند. هنگامی که وارد موزه مرکزی آستان قدس رضوی می شوید، دو قاب مطلای قلمزنی شده با تزئینات میناکاری با کتیبه اذن ورود به حرم مطهر امام هشتم(ع) را می بینید که بیش از چهل سال قدمت دارد و در دو طرف محل ورودی دارالسیاده به دارالحفاظ نصب بوده است.
این دو اثر کم‌نظیر از جنس فلز مس و با تکنیک میناکاری و قلم‌زنی روی طلا در دوره معاصر ساخته شده است. به سفارش حاج حسین اشتری و به خط زیبای استاد حبیب‌الله فضائلی، توسط استاد شکرالله صنیع‌زاده، در ابعاد 92×280 سانتی‌متر، در اصفهان خلق شده است.

 

 

3- ضامن آهو در این تابلو حضرت شمس الشموس و انیس النفوس، اباالحسن علی بن موسی الرضا علیه السلام را در هاله‌ای از نور نشان می‌دهد و در کانون و مرکز اصلی اثر آهوانی قرار دارند که به ایشان پناهنده شده و از دست صیاد گریخته‌اند و صیاد نادم و پشیمان، کمان را با زانوان شکسته و در حالت تعظیم و تکریم به حضرت رضا علیه‌السلام است. هنرمند با اخلاص و چیره دست، استاد محمود فرشچیان، این تابلوی نفیس و به یادماندنی را با تکنیک آبرنگ روی مقوای بدون اسید در سال 1388 خلق نموده است. محل نمایش: موزه قرآن و نفایس.

 

 

4- تابلو معرق چوب ضامن آهواین تابلو بر اساس طرح تابلوی ضامن آهوی استاد فرشچیان ساخته شده که ترکیبی از معرق و نقاشی است. حاشیه این تابلو اسماء ا... به خط ثلث نگاشته شده است. این اثر توسط دانش آموزان هنرستان کار و دانش شهید کریمی شهرستان لاهیجان استان گیلان در سال 1385 ساخته شده است. محل نمایش: موزه مرکزی.

 

 

5- حدیث سلسله الذهبحدیث سِلسِلَة الذَّهَب حدیثی است قدسی منسوب به امام رضا علیه‌السلام در باب توحید و شروط آن، که هنگام عبور حضرت از نیشابور به طرف مرو بیان شده است. آن حضرت در این حدیث، امامت را شرط توحید می‌دانند. از آنجا که راویان این حدیث همگی تا پیامبر صل‌الله‌علیه‌وآله امامان معصوم‌اند و سرانجام به خداوند می‌رسد به «سلسله الذهب» به معنای «زنجیرۀ زرّین» مشهور شده است. خالق هنرمند اثر زهره مهانی منش، این اثر را با تکنیک آبرنگ و گواش، به سبک نگارگری در سال 1383 ساخته است. محل نمایش: موزه مرکزی.

 

 

6- صحن سقاخانه امام رضا (ع)/ بعد از باراندر این تابلو ، صحن سقا خانه ( صحن انقلاب) حرم مطهر رضوی در یک روز بارانی به تصویر کشیده شده که حال و هوای خاصی به زیارت زائران بخشیده است. رسول شفقتی، هنرمند خالق اثر، این نقاشی با ارزش را با تکنیک آبرنگ روی مقوا در سال 1389 ساخته است. محل نمایش: موزه مرکزی.

 

 

7- تابلوی خوشنویسی « مَن زارَ»این تابلو که با مضمون روایتی از امام جواد علیه السلام در خصوص زیارت قبر عمه بزرگوارشان؛ حضرت فاطمه معصومه (س) است به صورت زیبا با ترکیب خط و نقاشی روی کاغذ خلق شده است. متن روایت: قال الامام محمدبن علی الجواد علیه افضل الصلاه والسلام: « مَن زارَ قَبـرُ عَمَّتی بِقُــم فَلَهُ الجَنَّـه »، بحار الانوار جلد107 صفحه265.
این تابلوی ارزشمند توسط آستان مقدس حضرت معصومه علیها السلام اهدا شده است. و در حال حاضر در موزه هدایای مقام معظم رهبری در حال نمایش است. محل نمایش: موزه قرآن و نفایس.

 

 

 

8- قالی تصویری بارگاه امام رضا (ع)این قالی که به ابعاد: طول: 222، عرض: 175 سانتی‌متر است توسط فیض الله صفدرزاده حقیقی در سال 1391 اهداء شده است. شیوه پودگذاری: دو پود (یک پود ضخیم و یک پود نازک (مواج)، شیرازه: متصل ساده/ زیتونی رنگ، جنس: تار ابریشم و پود پنبه. رنگ‌های موجود در قالی: قهوه ای تیره و روشن، سبز آبی، بنفش، آبی روشن، سبز زیتونی، کرم، زرد نخودی، سفید، خاکی، خاکستری، طلایی. این قالی در حدود 4 سال بافته شده است. محل نمایش: موزه فرش.

 

 

9- تمبر گنبد بارگاهبه مناسبت میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در 11 ذیقعده سال 148 ق، تمبری 10 ریالی در سال 1365 چاپ شده است. محل نمایش: موزه مرکزی.

 

 

10- سکه ولایتعهدی امام رضا علیه السلامدرهم نقره یادبود ولایتعهدی امام رضا علیه السلام، ضرب شده در دوران خلافت مأمون عبّاسی، در سال 202 ق در محمّدیه به وزن 92/2 گرم. این سکه در فروردین 1391 اهداء شده است. پس از انتصاب امام علی بن موسی الرضا علیه السلام به ولایتعهدی مأمون عبّاسی (198-218 ق.) و بیعت وی با این امام همام در تاریخ 7 رمضان سال 201 ، مسکوکات طلا (دینار) و نقره (درهم) به نام آن حضرت ضرب گردید؛ این سکه ها در فاصله سال های 202 تا 204 ق در شهرهای مرو، سمرقند، فارس، اصفهان، محمّدیه (ری) و نیشابور ضرب شده اند. محل نمایش: موزه مرکزی.

 

 
اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه ها