۱۴ اسفند ۱۳۹۷

موزه گنجینه دل‌های عاشق است

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مراسم رونمایی از قرآن دست‌نویس عهد صفوی، از موزه به گنجینه‌ دل‌های عاشق تعبیر کرد.
حجت‌الاسلام و ‌المسلمین سید جلال حسینی در این مراسم که با حضور سرکنسولگری پاکستان، اساتید دانشگاه و مدیران ارشد و کارشناسان این سازمان در محل موزه قرآن آستان قدس رضوی برگزار شد، از موزه به گنجینه‌ دل‌های عاشق تعبیر کرد که باید آثار آن از حبس خارج شده و به جهان معرفی شود. وی در این جلسه از معرفی آثار منحصر به فرد موزه به صورت هفتگی خبر داد و گفت: یکی از ظرفیت‌هایی که باید بالقوه به آن توجه شود، فرهنگ ارزشمند دینی است که ما اینجا امانت‌دار آن هستیم و اکنون وظیفه معرفی آن را بر عهده داریم.
حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسینی همچنین یکی از مولفه‌های مرجعیت علمی را بازگو کردن شاخصه‌های فرهنگی تاریخی و تمدنی عنوان کرد و کتابخانه‌ها را پایگاه تحقق بخشیدن به این مهم دانست.
وی اسناد و اشیاء موزه و نسخه‌های خطی را مولفه و شاخصه‌های فرهنگ، هنر و تمدن عنوان کرد و از محققان و اندیشمندان علاقه‌مند دعوت کرد تا در خصوص این آثار تحقیق کرده و پیرامون معرفی آن‌ها اقدام کنند.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ضمن اعلام حمایت این سازمان از فعالیت‌های پژوهشی در این عرصه تصریح کرد: تمام جوانب فرهنگی هنری در معرفی اسناد یا نسخ خطی و دیگر آثار باید مد نظر قرار گیرد که این یکی از رویکرد‌های بحث مرجعیت علمی در آستان قدس رضوی است و به درستی دنبال شده و کتابخانه‌ها یکی از مکان‌هایی است که می‌تواند در راستای تحقق این مرجعیت تلاش کند.
حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید جلال حسینی ضمن اشاره به 55 هزار نسخه خطی 22 هزار نسخه خطی قرآنی وقفی و اهدایی آستان قدس رضوی اظهار کرد: تمام شکوه و عظمت آستان ملکوتی حرم مطهر رضوی برگرفته از عشق، ارادت و دلدادگی است و این رونمایی تکریمی از جایگاه وقف و نذر است که آستان قدس رضوی نهایت تلاش خود را در صیانت از این آثار و نگهداری از آن‌ها به کار می‌برد.
وی همچنین از راه‌اندازی کاروان‌هایی متشکل از متخصصین نسخه‌شناس در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این کاروان‌ها با همکاری خادم‌یاران شهرستان‌ها در راستای تشویق به اهدای کتاب‌های با ارزشی که ممکن است در شرایط نامساعد نگهداری شوند و ارائه مشاوره در خصوص وقف آثار در شهرستان‌ها فعالیت خواهند کرد.