۱۱ آذر ۱۳۹۵

نمایش دو فرش نفیس جدید در موزه فرش آستان قدس رضوی

قالیچه «افشان ترنج‌دار» و قالی «ترنج‌دار بته‌ای»، دو اثر نفیس اهدایی به بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع)، در موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، به مناسبت…

رئیس اداره گنجینه‌های معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: قالیچه نفیس افشان ترنج‌دار در نیمه دوم قرن 13 شمسی(دوره قاجار)، در ابعاد 200×134سانتی‌متر با رج‌شمار 48 گره نامتقارن در 6/5 سانتی‌متر در تهران بافته شده که جنس تار و پرز آن از ابریشم و پود آن از پنبه است.

جواد درسویی ادامه داد: این قالیچه توسط سیدحسین عراقچی به مجموعه آستان قدس رضوی اهداء شده است و در حال حاضر در طبقه همکف موزه تخصصی فرش این آستان مقدس در معرض دید بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرار دارد.

وی در خصوص فرش دیگر نیز بیان کرد: قالی بی‌بدیل ترنج‌دار بته‌ای در نیمه دوم قرن 14 شمسی، به قطر 500 سانتی‌متر با رج‌شمار 53 گره متقارن در 7 سانتی‌متر در تبریز بافته شده که جنس تار، پود و پرز آن از ابریشم است.

درسویی افزود: این قالی ابریشمی توسط احد عظیم‌زاده به این آستان ملکوتی اهداء شده و در طبقه منهای یک موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، مورد توجه دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه قالی ترنج‌دار بته‌ای به‌صورت دایره‌ای‌شکل و با تکنیک صوف باف کار شده است، گفت: این قالی نفیس دارای طرحی تلفیقی بوده و در نقش آن، دور تا دور ترنج مرکزی 16 بته بزرگ بافته شده است که دو به دو، رو به یکدیگر می‌باشند و هر بته‌ای دارای یک نقش خاص است که با دیگری متفاوت می‌باشد.

رئیس اداره گنجینه‌های معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی اضافه کرد: از جمله رنگ‌های موجود در این قالی می‌توان از آبی تیره و روشن، فیلی، نارنجی تیره و روشن، زرد، سورمه‌ای، بنفش، صورتی، مسی، خاکستری، سبز تیره و... نام برد.

وی تصریح کرد: این دو فرش فاخر با همکاری موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی و اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد این آستان مقدس در این موزه به نمایش در آمده است.

درسویی از موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، به عنوان یکی از بزرگترین موزه‌های تخصصی فرش جهان نام برد و گفت: در این موزه در زیربنایی به مساحت شش هزار و 647 مترمربع، سه طبقه فضای نمایشی و یک طبقه فضای کارگاهی، 102 تخته فرش شامل قالی، قالیچه‌ و تابلو فرش که قدمتشان به دوره صفویه تا معاصر برمی‌گردد، در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شده است.

وی افزود: این آثار ارزشمند طی دوره‌های مختلف تاریخی توسط شیفتگان و ارادتمندان حضرت رضا(ع) وقف یا اهداء شده و یا توسط مجموعه آستان قدس رضوی برای استفاده در حرم مطهر و بیوتات خریداری شده است و بسیاری از آن‌ها علاوه بر ارزش تاریخی و هنری، دارای ارزش‌های کاربردی بوده و در گذشته به عنوان کف‌پوش، سجاده، ضریح‌پوش، پرده و ... مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

یادآور می‌شود، موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌ شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، در مجاورت موزه مرکزی آستان قدس رضوی، پذیرای زائران و مجاوران اهل فرهنگ و هنر است.