۲۳ مرداد ۱۳۹۵

استقبال چشمگیر از آثار نقاشی با محوریت امام رضا(ع) در موزه مرکزی آستان قدس رضوی

در هر کدام از این تابلوها، نمادها و نشانه‌هایی مرتبط با فرهنگ رضوی مانند زیارت و دعا، تمسک به غریب‌الغربا(ع) و ضمانت از آهو قابل مشاهده است.

همزمان با دهه کرامت،‌ تابلوهای نقاشی گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی با محوریت موضوعی امام رضا(ع)، مورد استقبال و توجه چشمگیر بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرار گرفت.

به گزارش ستاد خبری جشن‌های دهه کرامت آستان قدس رضوی، مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: در تابلوهای «ضامن آهو»، «میعادگاه عاشقان»، «صحن سقاخانه امام رضا(ع)»، «حدیث سلسله الذهب» و «اجابت» که در این گنجینه در معرض دید عموم قرار دارد، ارادت و توجه هنرمندان کشور به ساحت ملکوتی امام هشتم(ع) موج می‌زند.

جمشید امیریان بیان کرد: دو تابلوی کم‌نظیر ضامن آهو و میعادگاه عاشقان، توسط رضا بدرالسماء، به سبک نگارگری با تکنیک اکریلیک روی مقوای بدون اسید در ابعاد 36×50 سانتی‌متر، به ترتیب در سال‌های 1384 و 1386 کشیده شده و در سال 1387 به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.

وی از اثر صحن سقاخانه امام رضا(ع) که به تابلوی «بعد از باران» نیز شهرت دارد، به عنوان یکی از آثار ارزشمند این گنجینه نام برد و افزود: این تابلو توسط رسول شفقتی، به سبک رئالیسم با تکنیک آبرنگ روی کاغذ بدون اسید، در ابعاد 34×52 سانتی‌متر، در سال 1389 خلق شده و در سال 1390 وقف بارگاه مطهر امام هشتم(ع) شده است.

امیریان تابلوی حدیث سلسله الذهب را به عنوان اثر هنری یکی از بانوان نقاش کشور به نام زهره مهانی‌منش معرفی کرد و گفت: این اثر نفیس به سبک نگارگری با تکنیک آبرنگ و گواش، در ابعاد 60×74 سانتی‌متر، در سال 1378 کشیده شده و در سال 1383 به موزه حرم مطهر رضوی اهدا شده است.

وی تابلوی اجابت را پنجمین اثر نقاشی در حال نمایش گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی با موضوع حضرت ثامن الحجج(ع) دانست و ادامه داد: این تابلو توسط مهدی فرخی به سبک سورئالیسم با تکنیک اکریلیک روی مقوای بدون اسید، در ابعاد 60×80 سانتی‌متر، در سال 1382 خلق شده و در سال 1387 تقدیم موزه این آستان مقدس شده است.

مسئول گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی تصریح کرد: در هر کدام از این تابلوها، نمادها و نشانه‌هایی مرتبط با فرهنگ رضوی مانند زیارت و دعا، تمسک به غریب‌الغربا(ع) و ضمانت از آهو قابل مشاهده است.

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند در ایام تابستان 1395، همه روزه از ساعت 8 تا 20:45، از گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی واقع در طبقه اول موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی دیدن کنند.