۲۷ مرداد ۱۳۹۴

محمود فرشچیان

(1308 ش.- )

استاد محمود فرشچیان در اصفهان، مهد هنر زاده شد. پدرش تاجر فرش بود و همین زمینه مناسبی برای پرورش ذوق و علاقه اش به هنر شد به طوری که از کودکی روی طرح های قالی نقش پردازی می کرد. استاد تحصیلات مقدماتی خود را در محضر «حاج میرزا آقا امامی» گذراند و نزد «استاد عیسی بهادری» استاد نابغه و توانمند نقش قالی و مینیاتور به فراگیری اصول و مبانی طراحی سنتی پرداخت و با اتمام دوره هنرستان هنرهای زیبای اصفهان برای تکمیل هنر خود به اروپا رفت و به مطالعه آثار برجسته اروپایی پرداخت. ایشان پس از بازگشت به ایران در اداره کل هنرهای زیبا آغاز به کار کرد و سپس به مدیریت هنرهای ملی و استادی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران منصوب شد. استاد دارای درجه دکترا در نقاشی ایرانی و هنرهای اسلامی از شورای عالی فرهنگ و هنر می باشد.
استاد فرشچیان در کنار نقاشی به مطالعه ادبیات و شعر عرفانی همت داشت تا بدانجا که خود نیز گاه شعر می سرود به طوری که بازتاب ادبیات عرفانی در آثار ایشان به وی به وضوح مشاهده می شود. استاد در بیان احساس و تجسم شعرگونه عواطف به شیوه ای کاملاً نوین، موفق شد بین مضمون و فرم نقاشی هایش هماهنگی و همگامی زیبایی برقرار نماید. آثار وی آمیزه ای از اصالت، نوآوری و تخیل بسیار قوی در خلاقیت و زیبائی است. از ویژگی های خاص هنر او طرح هایی پویا، با قدرت و سرشار از زیبایی های خارق العاده رنگ های تابناک و مواج که آمیزه ای دلپذیر از اصالت و نوآوری را در بردارد می باشد. استاد فرشچیان در آثارش فضای ملکوتی و غیر مادی را که برخاسته از روحی لطیف و بی پیرایش می‏باشد به تصویر می‏ کشد.
استاد فرشچیان در طراحی و بکارگیری رنگها فوق العاده قدرتمند است و همین قدرت مهم و صلابت خطوط قلم گیری، از او هنرمندی پرآوازه ساخته است. سبک مینیاتور او در حیطه نقاشی ایرانی سبکی جدید بوده که حاصل 50 سال هنر و مهارت در خلق آثاری دلنشین است.
نقاشی‌های استاد بیشتر اکریلیک روی مقوای بدون اسید می‌باشد.
یکی از افتخارات ایشان طراحی پنجمین ضریح مطهر حضرت ثامن الائمه علی بن موسی الرضا علیه السلام و عضویت در هیئت اجرایی و نظارت بر ساخت این اثر عظیم بوده که یادمانی خجسته و شکوهمند در تاریخ و هنر ایران است.
طراحی ضریح مرقد مطهر حضرت امام حسین علیه السلام از دیگر آثار ارزشمند این هنرمند می باشد.
استاد محمود فرشچیان طی سی سال اخیر 18 تابلو از آثار خود را به موزه آستان قدس رضوی اهداء کرده است.