۸ بهمن ۱۳۹۷

«کرسی کتابت قرآن کریم» در موزه قرآن و نفایس دایر شد

اساتید خوشنویسی و تذهیب، در لباس خادمی امام‌رضا(ع) کتابت قرآن را در موزۀ قرآن و هدایای مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی آغاز کردند.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، معاون امور موزه‌های این سازمان از آغاز کرسی کتابت قرآن در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری حرم مطهر رضوی با کتابت جمعیِ اساتید و خوشنویسان برجسته در لباس خادم‌یاری و با عنوان خادم‌یاران هنری بارگاه امام هشتم(ع) خبر داد. مهدی قیصری‌نیک با بیان اینکه این حرکت به دنبال همکاری و امضای تفاهم‌نامۀ مشترک موزه‌های آستان قدس رضوی و مؤسسۀ آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اتفاق افتاده است، اظهار داشت: هنرمندان خوشنویس، پیش از این در چندین مقطع با حضور در این موزه اقدام به کتابت آیات مختلفی از قرآن کریم، احادیث، اشعار و ... کردند و این درحالی است که هم‌زمان با آغاز بهمن‌ماه 1397 و چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هنرمندان برجسته و اساتید تذهیب و خوشنویسی، با سرپرستی استاد هادی ذوالریاستین، کتابت جمعیِ یک قرآن را به دست گرفته‌اند.
هادی ذوالریاستین نیز در گفتگو با خبرنگار ما تصریح کرد: هنرمندان این جمع از میان اساتید و همچنین بهترین هنرجویان خوشنویسی و تذهیب گزینش شده‌اند که به خط نستعلیق و با نوع یکسان کاغذ و اندازۀ قلم، اقدام به کتابت قرآن کریم کرده‌اند که در نتیجۀ آن پس از حدود یک سال، نسخه‌ای یکدست از قرآن کریم به قلم بهترین خوشنویسان خلق می‌شود. این استاد صاحب‌نام خوشنویسی افزود: پس از پایان کتابت، این امکان برای آستان قدس رضوی فراهم می‌شود تا بر اساس نسخۀ کتابت شده، از میان این هنرمندان، بهترین قلم‌ها را گزینش کند و برای کتابت نسخه‌هایی نفیس و مستقل از قرآن کریم، با در اختیار قرار دادن کاغذهای نفیس دست‌ساز با آنها وارد گفتگو شود تا در نهایت، نسخه‌هایی ماندگار از قرآن کریم به قلم برجسته‌ترین هنرمندان عصر حاضر خلق شود.
دارندۀ مقام اول جهانی کتابت نستعلیق در سال 2000 میلادی، در ارتباط با قرآن در حال کتابت اظهار داشت: از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این قرآن، قطعه‌نویسی پس از هر سوره است. وی ادامه داد: کتابت قرآن با قلم خفی انجام می‌شود و پس از پایان هر سوره، یک قطعه از همان سوره با قلم جلی و به صورت هنری کتابت می‌شود.
گفتنی است، سیدمحمد موسوی، دارندۀ رتبۀ اول مسابقات آیات قرآنی در کشور و کاتب نسخۀ قرآن سفارش شده از سوی دفتر مقام معظم رهبری؛ بابک آوازی، کاتب ده‌ها جلد کتاب؛ علی قربانی؛ محمدپویا ذوالریاستین؛ محمدحسین پورحکاک؛ امیر اسکویی؛ محمدحسین قربانی؛ مصطفی قربانی؛ سیدجلال رضوی؛ علی‌اکبر بارانی و اسماعیلی از جمله برخی اساتید و خوشنویسانی هستند که در طرح کتابت جمعی قرآن کریم مشارکت دارند.
لازم به ذکر است، بانوان هنرمند در روزهای پنج‌شنبه و آقایان در روزهای یکشنبۀ هر هفته برای کتابت در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر حضور می‌یابند.