۱۱ اسفند ۱۳۹۷

رونمایی از قرآن خطی نفیس با 400 سال قدمت

به‌تازگی قرآنی نفیس مربوط به دوره صفوی که قدمت آن به سال 1005 قمری، یعنی قرن یازدهم و زمان شاه‌عباس صفوی برمی‌گردد، به گنجینه قرآنی آستان مقدس حضرت…

موزه آستان قدس رضوی از مصحفی نفیس به قدمت عهد صفوی که از شاهکارهای کتابت قرآن با ویژگی‌هایی منحصر به فرد است، رونمایی می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، به‌تازگی قرآنی نفیس مربوط به دوره صفوی که قدمت آن به سال 1005 قمری، یعنی قرن یازدهم و زمان شاه‌عباس صفوی برمی‌گردد، به گنجینه قرآنی آستان مقدس حضرت رضا(ع) اهدا شده است.

کتابت این مصحف نفیس از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است که از جمله آن، کیفیت خط، ترجمه و حاشیه‌نویسی مفصّل، تنظیم قرارگیری واژگان خاص همچون اسماءالله و صفات الهی و تسبیحات و تحمیدات و تهلیلات و مانند آن در اول یا آخر سطر، تقسیم قرآن به اجزای مختلفی از نصف و ثلث و ربع تا 30 جزء و 365 جزء و ترسیم نمودارهای متعدد با موضوعاتی همچون قواعد قرآنی با خطی بسیار زیبا و با سلیقه هرچه تمام در پایان قرآن است. به علاوه، هر جزء آن، در 14 ورق کتابت شده و هر صفحه، 14 سطر است.

ابتدای هر جزء، در اول صفحۀ سمت راست است و آخر هر جزء در آخر صفحه سمت چپ. همچنین، محل نزول سوره، تعداد آیات، تعداد کلمات و تعداد حروف هر سوره، در سرسوره‎ها کتابت شده است.

از این قرآن که صفحات آن، با انواع هنرهای تذهیب آراسته شده است، به‌زودی در موزۀ آستان قدس رضوی رونمایی شده و در معرض دید علاقه‌مندان و قرآن‌پژوهان قرار می‌گیرد.