۳ مرداد ۱۳۹۷

نمایش کتیبه‌های طلا مربوط به ضریح‌های مطهر امام رضا (ع) در گنجینه تاریخ حرم رضوی

به مناسبت دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع)، آثار ارزشمندی در موزه‌های آستان قدس رضوی به نمایش درآمده که از جمله آن، کتیبه‌های طلا مربوط به ضریح‌های مطهر امام رضا(ع) و دیگر آثار و کتیبه‌های طلا با محوریت حضرت است
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی، مسئول گنجینه تاریخ حرم رضوی با بیان اینکه این گنجینه، تنها مرکز موزه‌ای است که تمام اشیائ به نمایش‌درآمده در آن، متعلق به حرم مطهر است، به برخی کتیبه‌های طلا با محوریت حضرت رضا(ع) اشاره کرد.
علیرضا افتخاری ابتدا به کتیبه‌های طلای مشبک مربوط به اولین ضریح مطهر امام رضا(ع) اشاره کرد و افزود: کتیبه اول آن، مشتمل بر سوره انسان، به خط ثلث دارای تزئینات نقوش اسلیمی است که به صورت نواری از ضلع جنوبی ضریح مطهر شروع شده و در ضلع شرقی آن تمام می‌شده است و کتیبه دوم به شکل مستطیل با تاریخ نصب ضریح مطهر است.
وی ادامه داد: این کتیبه‌ها در سال 949 هجری قمری ساخته شده و در سال 957 هجری قمری نصب گردیده و شاه طهماسب اول صفوی، اهداکننده این کتیبه‌هاست.
افتخاری به کتیبه طلای اشعار در مدح حضرت رضا(ع) اشاره کرد و گفت: این کتیبه به قلم خوشنویس برجسته علیرضا عباسی به خط نستعلیق و اهدایی شاه عباس اول صفوی در سال 985 شمسی است که دو بیت نخست آن، منسوب به شیخ بهایی و بیت سوم متعلق به محمد ولی دشت بیاضی شاعر و ادیب قرن دهم است.
مسئول گنجینه تاریخ حرم رضوی از کتیبه طلای آیت‌الکرسی به خط ثلث یاد کرد و اضافه نمود: این کتیبه نصب‌شده روی صندوق چوبی مرقد مطهر امام رضا(ع) بوده که سازنده آن، مست علی زرگر و خوشنویس آن، علیرضا عباسی است. این کتیبه در سال 1011 قمری ساخته شده و اهدایی شاه عباس اول صفوی است.
افتخاری در ادامه به برخی از دیگر اشیاء ارزشمند این گنجینه اشاره و تصریح کرد: لوح مفرغی با مضمون تاریخ ساخت پنجره ضریح اول در دوره صفوی به خط ثلث به سفارش درویش امیر بیک صفوی در سال 933 شمسی، و سنگ مقام امام رضا(ع) از جنس مرمر سفید در دوره سلجوقی، اثر عبدالله بن احمد قره، در 501 شمسی با ابعاد 30 در 40 سانتی‌متر که محل احتمالی ساخت آن را یزد دانسته‌اند، و روی سنگ دارای کتیبه‌هایی به خط کوفی و نسخ برجسته در قاب‌های عمودی و افقی با حاشیه و قاب محرابی شکل در میانه همراه با آرایه‌های تزئینی است، از دیگر اشیایی است که در ایام دهه کرامت مورد استقبال ویژه علاقمندان واقع شده است.
وی در پایان گنجینه تاریخ حرم رضوی موزه مرکزی آستان قدس رضوی را با آثاری مربوط به عهد سلجوقیان از قرن پنجم قمری تا عصر حاضر، قدیمی‌ترین گنجینه آثار تاریخی، فرهنگی، هنری و معنوی حرم مطهر رضوی دانست که روزانه پذیرای بسیاری از دوستداران آثار موزه‌ای و زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) است و یادآور شد: زیارت‌نامه‌های فولادی زرکوب، طلاکوب و مشبک فولادی، ضریح‌های مطهر، پنجره‌های فولاد، محراب‌های زرین‌فام، درها و لوازم روشنایی حرم مطهر، تنها بخشی از اشیاء به نمایش درآمده در این گنجینه است.