۷ مهر ۱۳۹۷

آثار منتخب موزه آستان قدس رضوی با موضوع فلسطین معرفی شد

در آستانه 9 مهر ماه روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی آثار ارزشمند موزه‌های آستان قدس رضوی با موضوع فلسطین معرفی شد.
مهدی قیصری نیک؛ معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی در آستانه فرا رسیدن 9 مهر ماه روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی آثار ارزشمند موزه‌های آستان قدس رضوی را با موضوع فلسطین معرفی کرد.
وی ابراز کرد: مجموعه‌ای شامل تابلوی نقش برجسته، نشان طلایی، ماکت معرق، تمبر یادبود، اسکناس و سکه با موضوع فلسطین در موزه هدایای مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی و گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه مرکزی در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
وی به سینی مسی قلم‌زنی‌شده «القدس لنا» به ابعاد 27× 40 سانتی‌متر اشاره کرد و گفت: این تابلوی ارزشمند از جمله آثار هنری و معنوی به ‌شمار می‌رود که همبستگی امت اسلامی را در برابر رژیم اشغال‎گر قدس نشان می‎دهد.
وی این تابلوی یادبود را اهدایی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در سال 1370 عنوان کرد.
قیصری نیک بیان کرد: ماکت معرق صدف مسجد قبه‌الصخره، اثر دیگر این گنجینه است که در ابعاد 40× 22 سانتی‌متر، توسط احمد جبریل؛ دبیر کل جبهه خلق برای آزادی فلسطین در سال 1373، اهدا شده است.
معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی افزود: در خلق این ماکت، از معرق‌هایی به رنگ شیری و صدف‌هایی هفت‌ رنگ استفاده شده است. همچنین آیه نخست سوره اسراء روی آن به چشم می‌خورد.
مهدی قیصری نیک همچنین ماکت معرق صدف مسجد قبه‌الصخره که در ابعاد 29×39 سانتی‌متر خلق شده است را از دیگر آثار با موضوع فلسطین عنوان کرد که توسط نخست وزیر فلسطین اهدا شده است.
وی از نشان طلایی «مسجد الصخره القدس» به عنوان اثر دیگر این گنجینه نام برد و گفت: نشان طلایی در ابعاد 9× 13 سانتی‌متر، از طرف عبدالناصر جبری؛ رئیس دانشگاه الدعوه‌الاسلامیه، شعبه لبنان در سال 1379 به رهبر معظم انقلاب(مدظله‎العالی) تقدیم شده است.
قیصری با اشاره به اینکه این نشان، درون محفظه‌ شیشه‌ای پایه‌داری قرار دارد، ادامه داد: این اثر شامل دو صفحه طلایی متصل به هم است که در صفحه‌ گرد بالایی، تصویر برجسته مسجد الصخره القدس و در صفحه پایینی، تصویر کره زمین نقش بسته است.
وی همچنین تابلوی تصویر سه بعدی مسجد‌الاقصی که در ابعاد: 90×71 سانتی‌متر خلق شده است را از دیگر آثار موزه با موضوع فلسطین عنوان کرد که توسط جنبش مقاومت اسلامی حماس اهدا شده است.
لازم به ذکر است، موزه هدایای مقام معظم رهبری با سه تالار قرآنی، مفهومی و محتوایی در طبقه همکف ساختمان موزه قرآن و نفایس واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی پذیرای بازدیدکنندگان در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12 است. همچنین گنجینه تمبر، اسکناس و سکه همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12، واقع در طبقه منهای یک موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی میزبان زائران و مجاوران فرهنگ‌دوست است.