۲۹ مهر ۱۳۹۶

12000 منبع اطلاعاتی در کتابخانه تخصصی هنر و موزه‌داری آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود

بالغ بر 12 هزار منبع مطالعاتی شامل کتاب چاپی و پایان‌نامه در کتابخانه تخصصی هنر و موزه‌داری آستان قدس رضوی در دسترس پژوهشگران و دوستداران هنرهای ایرانی اسلامی قرار دارد.
مسئول کتابخانه تخصصی هنر و موزه‌داری آستان قدس رضوی تعداد مراجعان این کتابخانه تخصصی را به‌طور متوسط ماهانه 400 نفر دانست و گفت: علاوه بر کارکنان سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد این آستان مقدس، حدود دو هزار و 500 محقق و دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی از خدمات آن در حوزه‌های گوناگون در نیمه نخست سال جاری استفاده کردند.
فروزان‌نیا بیان کرد: مجموعه‌ای از منابع چاپی، پایان‌نامه، نشریات و منابع دیداری- شنیداری تخصصی به زبان‌های فارسی و انگلیسی، در موضوعاتی همچون موزه‌داری، هنرهای اسلامی، معماری، تاریخ هنر، باستان‌شناسی، تاریخ اسلام، صنایع دستی، نقاشی، عکاسی، سینما، تئاتر، نشانه‌شناسی و ادیان و ... در این کتابخانه وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه پایان‌نامه‌های کتابخانه تخصصی هنر و موزه‌داری آستان قدس رضوی توسط مراجعان به این کتابخانه اهدا شده است، افزود: دانش‌جویان می‌توانند در کنار استفاده از منابع عمومی و مرجع کتابخانه، از همکاری کارشناسان اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های این آستان مقدس رضوی نیز بهره‌مند شوند.
فروزان‌نیا با تأکید بر اینکه مراجعان امکان مطالعه منابع مطالعاتی کتابخانه را در محل دارند، گفت: استادان، دانشجویان و محققان می‌توانند از خدمات دیگر کتابخانه نیز مانند تهیه اسکن و روگرفت منابع، دسترسی به اینترنت و پایگاه‌های اطلاعاتی و نرم‌افزارهای مرتبط، طبق ضوابط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی استفاده کنند.
وی ادامه داد: همچنین مجموعه‌ای از منابع متنوع اطلاعاتی مرتبط با موزه‌های آستان قدس رضوی شامل معرفی گنجینه‌های متنوع و نفایس آن‌ها، نمایشگاه‌های متنوع و دیدنی موزه‌ها در ادوار مختلف تاریخی، فعالیت‌های گوناگون پژوهشی و گزارش‌های تصویری مرتبط، در وب‌سایت معاونت امور موزه‌های این سازمان، در دسترس اهل علم و هنر در گوشه و کنار جهان قرار دارد. 
لازم به ذکر است، این کتابخانه تخصصی صبح‌ها: از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 8 تا 13، پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 تا 12 (به استثنای روزهای تعطیل رسمی)، در اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی واقع در موزه مرکزی این آستان مقدس در صحن کوثر حرم ‌مطهر، آماده خدمات‌رسانی به پژوهشگران است.