۱۳۹۸-۰۱-۲۱

اهدای بيش از 5 هزار شي به موزه تمبر و سکه

بيش از 5 هزار اقلام پستي، سکه و اسکناس در طول سال 97 به گنجينه تمبر، سکه و اسکناس موزه آستان قدس رضوي اهدا شد.
به گزارش روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، مسئول گنجينه تمبر، سکه و اسکناس اين سازمان با بيان اين که هر ساله اشياي زيادي در حوزه‌هاي مختلف توسط علاقه‌مندان به حفظ ميراث ملي و نيز ارادتمندان علي‌بن موسي الرضا(ع)، به بخش‌هاي متنوع موزه‌هاي آستان قدس رضوي اهدا مي‌شود، افزود: در طول سال 97 نيز بيش از 5 هزار شيء ارزشمند تنها به گنجينه تمبر، سکه و اسکناس آستان مقدس رضوي اهدا شده که شامل اقلام پستي، سکه و اسکناس و برخی صنایع دستی و آثار هنری است.
محمدحسين يزدي‌نژاد در اين باره توضيح داد: در میان اشیای اهدایی، بیش از 190 قطعه سکۀ طلا، حدود یک هزار قطعه سکه نقره، افزون بر یک هزار و 600 قطعه سکه مس، نیکل و برنز، بیش از 750 برگ اسکناس، بالغ بر یک هزار و 500 قطعه تمبر و اقلام پستی و برخی اقلام متفرقه همچون 37 پلاک طلای خالص 24 عیار، نشان‌های نقره و تمبرهای طلا و نقره و... به چشم می‌خورد.
وی افزود: حلقه قدرت مربوط به دوره ساسانی که شهریاران و پادشاهان به نشان حکومت و فرمانروایی، به دست می‌بستند و زمینه آن، آراسته به نقش‌ونگارهای فراوان و خطوط تزیینی است و نیز پیراهن و جلیقه سکه‌دوزی‌شده که برای ساخت آن، از سکه‌های نقره دوره قاجار استفاده شده و پوشش بانوان در ایام خاص و جشن‌ها و مراسم بوده است، از دیگر اشیای اهدایی به این گنجینه است.
يزدي‌نژاد اضافه کرد: علاوه بر این تعداد، حدود یک هزار و 600 سکه و اقلام پستی نیز در طول سال 97 خریداری شده و به مجموعه گنجینه تمبر، سکه و اسکناس آستان قدس رضوی افزوده شده است.
وی در پایان یادآور شد: این گنجینه با دارا بودن اشیای ارزشمندی از دوره‌های مختلف تاریخی و متعلق به اقصی نقاط دنیا، پیوسته مورد بازدید علاقه‌مندان بوده است و همواره جهت انجام پژوهش‌های تاریخی، مورد مراجعه پژوهشگران و دانشجویان قرار می‌گیرد.