۱۹ فروردین ۱۳۹۸

انجام 60 هزار اقدام مرمّتی در سال 97

در سالي که گذشت، بيش از 60 هزار مورد حفاظت و مرمّت در اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوي انجام گرفت.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی این سازمان، از اقدامات مرمت و حفاظتی که سال گذشته بر روی اشیا و آثار هنری و منابع مختلف مطالعاتی بخش‌های مختلف این سازمان انجام گرفته است، خبر داد.
رئیس اداره حفاظت و مرمت آستان قدس رضوی در این باره گفت: بیش از 60 هزار مورد اقدام مرمتی در طول سال 97 انجام گرفته است که سم‌پاشی و ضدعفونی بالغ بر 60 هزار مترمربع از محیط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی را باید به این رقم اضافه کرد.
علي‌اصغر ثابت‌جازاری با بیان این‌که قرآن‌ها و کتب خطی نفیسی در مخزن کتب خطی این سازمان نگهداری می‌شود که ارزش فرهنگی و تاریخی زیادی دارد، افزود: در سال 97 در مجموع افزون بر 28 هزار مورد اقدام حفاظت و مرمت بر روی مصاحف شریف و نسخ خطی و چاپ سنگی این مجموعه انجام شده که از این میان، 33 نسخه از کتب خطی کتابخانه وزیری یزد وابسته به آستان قدس رضوی مرمت شده است.
وی آفت‌زدایی و اسیدزدایی سند و کتاب و نشریه، صحافی منابع چاپی شامل کتاب و مجله و روزنامه، طلاکوب عناوین منابع چاپی، مرمت سند، مرمت و ساخت جلد چرمی و جلد عطف و گوشه، ساخت ماکت برای منابع نفیس و مستندنگاری مرمت آثار را از دیگر اقدامات این مجموعه برشمرد.
ثابت‌جازاری با بیان این‌که بخش مهمی از فعالیت‌های اداره حفاظت و مرمت، صرف نگهداری، مرمت، بررسی و تثبیت اشياي موزه‌اي می‌شود که به طور مستمر در حال انجام است، افزود: از جمله فعالیت‌های سال گذشته، بازسازی رنگی تنور سفالی مکشوفه از گوهرشاد، استحکام‌بخشی و پاکسازی رسوبات سفال، گردگیری و تنظیف آثار سفالی، بازدید از آثار موزه مرکزی جهت تعیین آثار نیازمند مرمت و مرمت گلولۀ توپ، گلابدان مسی، حلقۀ قدرت، پیه‌سوز مسی، تلسکوپ و ذات‌الحلق نجومی بود.
گفتني است که اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگي آستان قدس رضوي، تخصصي‌ترين اداره مرمت در شرق کشور است.