۲۸ فروردین ۱۳۹۸

موزه آستان قدس، موزه‌ای استثنایی در جهان و گویای تمدن کهن اسلامی است

آیت‌الله دکتر محمدهادی عبد خدایی، استاد حوزه و دانشگاه و نمایندۀ سه دوره مجلس شورای اسلامی، پس از بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی، این موزه‌ها را موزه‌ای استثنایی در جهان دانست.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، آیت‌الله دکتر محمدهادی عبد خدایی، نمایندۀ سه دوره مجلس شورای اسلامی، به مدت سه ساعت از گنجینه‌های موزه‌ای آستان قدس رضوی دیدن کرد. وی در این بازدید، این موزه‌ها را غنی و گویای یک تمدن کهن اسلامی دانست که برای تمام مردم جهان دارای اهمیت زیادی است.
آیت‌الله دکتر محمدهادی عبد خدایی پس از بازدید از تالار استاد فرشچیان در موزۀ آستان قدس، آثار این استاد هنر نگارگری را ارزنده و زیبا ارزیابی کرد و گفت: آثار ایشان، مبیّن هنری مذهبی برخاسته از احساسات پاک دینی است که دیدن آن برای زائران هم تنوع و جذّابیت زیادی دارد.
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در بازدید از گنجینۀ مدال شخصیت‌های علمی و ورزشی، این گنجینه را مکانی فرهنگی و علمی عنوان کرد که می‌تواند برای زائران بارگاه رضوی، ضمن ایجاد محیطی مفرّح، پایگاهی فرهنگی و علمی باشد تا زائر در حوزۀ علائق خود از آن بهره‌مند شود.
آیت‌الله دکتر محمدهادی عبد خدایی بر لزوم ارتباط پیوستۀ موزه‌ها با یکدیگر تأکید کرد و گفت: بهتر است موزه‌های آستان قدس بیش از گذشته با دیگر موزه‌های جهان، تبادل فکری داشته باشد و مراکز مختلف علمی و فرهنگی از قبیل مساجد بزرگ سرتاسر دنیا را در قالب‌های قابل ارائه‌ای همچون تندیس، تصویر یا ماکت، در معرض دید عموم قرار دهند تا موجب اتحاد و وابستگی بیشتر امت اسلام در سرتاسر دنیا شود.
این دیپلمات و سیاست‌مدار مجتهد تصریح کرد: به طور کلی شهر مشهد، باید جایگاهی داشته باشد که وقت زائر را در کنار زیارت به‌درستی پر کند و در عین حال، با فرهنگ اسلامی هم تناسب داشته باشد و موزۀ آستان قدس به‌خوبی از پس این مهم برآمده است.
این استاد حوزه و دانشگاه در پایان، معماری حرم مطهر را برخاسته از معماری اصیل اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: شهر مشهد به عنوان یک کلان‌شهر مذهبی، با دیگر شهرها متفاوت است و باید بدرخشد و امیدوارم برنامه‌‌ریزان شهری هم به این اصل مهم بیشتر بها دهند و عطر و بوی امام رضا(ع) را در تمام شهر بپراکنند.
گفتنی است که آیت‌الله دکتر محمدهادی عبد خدایی، دارای مدرک دکترای فلسفه از دانشگاه تهران و درجۀ اجتهاد از حوزۀ علمیه قم و مشهد است. وی بجز زبان فارسی، مسلط به زبان‌های عربی، انگلیسی و ایتالیایی بوده و آثار و مقالات متعددی به این زبان‌ها تألیف نموده است. وی یازدهمین سفیر ایران در واتیکان و دارای نشان لیاقت و فضیلت از ژان پل دوم است.

جهت مشاهده گزارش تصویری کلیک کنید.