۲۱ خرداد ۱۳۹۸

یکی از نفیس‌ترین فرش‌های جهان در موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد

هم‌زمان با روز جهانی صنایع دستی، یکی از قدیمی‌ترین و نفیس‌ترین قالیچه‌های جهان و همچنین اسناد فرش‌های حرم مطهر رضوی در دوران صفویه، در موزۀ فرش آستان قدس رضوی رونمایی شد.
در دوازدهمین سه‌شنبۀ فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و هم‌زمان با روز جهانی صنایع دستی از قالیچۀ محرابی‌باغی متعلق به دورۀ صفویه که یکی از نفیس‌ترین دست‌بافته‌های بشر به شمار می‌رود و همچنین مجموعه‌ای از اسناد مربوط به فرش‌های حرم رضوی از دورۀ صفوی، در موزۀ فرش آستان قدس رضوی رونمایی شد.
این قالیچه در دورۀ صفویه و در کرمان به دست محمدامین کرمانی در ابعاد 112×141 سانتی‎متر مربع بافته شده است. جنس تار این قالیچه از پنبه، پودِ آن پنبه و ابریشم، و پُرز آن ابریشم است. رج‌شمار و گره این قالیچه، 54 گره نامتقارن(فارسی) در 6/5 سانتی‎متر دارد و از نوع قالیچه‌های ریزبافت محسوب می‌شود و تمامی رنگ‌های آن رنگ گیاهی و طبیعی است.
این قالیچۀ منحصربه‌فرد در زمرۀ قالی‎های تلفیقی و متشکل از سه قسمت اصلیِ متن قالی، لچک‎ها و حاشیه است و به‎صورت سراسری ترکیبی از باغ و محراب طراحی شده است که به عنوان سجاده به کار می‌رفته است.
مسئول گنجینۀ فرش و منسوجات نیز در بخشی از سخنانش در این مراسم به معرفی این موزه پرداخت و خاطرنشان کرد: موزه فرش آستان قدس رضوی از استاندارهای بین‌المللی برخوردار است. وی با بیان اینکه این گنجینه، بزرگ‌ترین موزه فرش در ایران است، اظهار داشت: در این گنجینه برای نمایش فرش‌ها از جدیدترین شیوه‌های نمایش استفاده شده است و استفاده از سازه‌هایی از جنس استیل مرغوب با امکان تبادل جریان هوا برای نمایش فرش‌ها، استفاده از لامپ‌های هالوژنی با حداقل اشعۀ uv به همراه فیلتر، تهویه و دمای مناسب، برخی از تمهیدات در نظر گرفته شده در این موزه است.
همچنین سرپرست گروه اسناد آستان قدس رضوی در این مراسم با بیان اینکه در مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی، اسناد با ارزشی در ارتباط با فرش‎ها وجود دارد که قدیمی‎ترینِ آنها متعلق به دورۀ صفویه است، در خصوص اسناد رونمایی شده تشریح کرد: این اسناد مربوط به پرداخت وجه نقد برای تهیۀ مصالح و اجرت بافت جاجیم و فرش برای حرم مطهر رضوی، خرید قالی و وقف قالی و قالیچه است. سالم حسین‌زادۀ سورشجانی ادامه داد: اسناد رونمایی شده متعلق به دورۀ صفویه و در سال‌های 1021، 1022، 1080، 1110 و 1147 هجری قمری است.
گفتنی است اسنادِ رونمایی‌شده در قالب نمایشگاه، به مدت یک هفته در محل گنجینۀ فرش و منسوجات موزۀ آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر در معرض دید عموم قرار داد و این درحالی است که قالیچۀ نفیس محرابی‌باغی نیز در معرض نمایش عمومی در این موزه قرار گرفته است.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.