۲۲ خرداد ۱۳۹۸

اسناد مرتبط با فرش‎های حرم مطهر رضوی به نمایش درآمد

اسناد مرتبط با فرش‌های حرم مطهر رضوی در موزه فرش آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته شد.
در مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی اسناد با ارزشی برای فرش‎ها وجود دارد که قدیمی‎ترین آنها متعلق به دوره صفویه است.
پرداخت وجه نقد به خواجه صالح فراش، برای تهیه مصالح و اجرت بافت 9 عدد جاجیم، برای مفروش کردن حرم مطهر رضوی در ذی الحجه سال 1022 یکی از اسنادی بود که در این مجموعه به نمایش درآمد.
همچنین سندی متعلق به صورت 7 عدد قالی بافت قائن که در شعبان 1021 برای مفروش کردن حرم مطهر رضوی تهیه شده است از دیگر اسنادی بود که در این نمایشگاه معرفی شد.
مشخصات 8 عدد قالی و قالیچه وقفی امیرالامرا عباس قلی خان بیگلربیگی خراسان که در محرم 1080 برای روضه منوره و حرم مطهر وقف شده و صورت 8 عدد قالی و قالیچه وقفی که توسط یوسف سلطان وزیر خراسان در 4 ذی الحجه 1110 برای مفروش کردن روضه منوره تقدیم شده از دیگر اسناد مرتبط با فرش های حرم مطهر رضوی است که به نمایش درآمد.
سند خرید یک زوج قالیچه توسط میر محمدجعفر تحویلدار آستان قدس رضوی که در جمادی الثانی 1147 برای مفروش کردن روضه منوره از آذربایجان خریداری شده است، از دیگر اسنادی بود که در این نمایشگاه معرفی شد.
گفتنی است موزه فرش آستان قدس رضوی با داشتن 3 طبقه فضای نمایشی و 1 طبقه که به مخزن اختصاص داده شده است در زیر بنایی به مساحت 6647 متر مربع یکی از بزرگترین موزه‎های تخصصی فرش جهان به شمارمی‎رود.
این موزه شامل مجموعه‎ای غنی از قالی‎های نفیسی است که طی دوره‎های مختلف توسط ارادتمندان امام رضا(ع) اهدا و یا توسط آستان قدس رضوی برای استفاده در حرم مطهر و بیوتات آن خریداری شده است.
در حال حاضر در این گنجینه کم نظیر 102 تخته قالی و قالیچه که از نفیس‎ترین شاهکارهای هنری به‎شمار می‎رود و قدمت‎شان از دوره صفویه تا دوره معاصر است، در معرض دید علاقه‎مندان قرار دارد.